Trudno jest zwięźle oddać trzy bardzo intensywne dni naszego szkolenia. To już druga edycja certyfikowanego kursu budowy i działań na niskich parkach linowych (LRC) zorganizowanego przez Pracownię Nauki i Przygody. Organizacja szkolenia oraz egzaminu jest bardzo pracochłonna – ale BYŁO WARTO!
Do Krępy pod Warszawą zjechali znani i nieznani nam uczestnicy. Właściwie każdy z nich miał wcześniej doświadczenia albo z linami, albo slackami, albo wspinaczką – co znacznie podniosło poziom kursu.
Team instruktorski czyli Daniel, Bastian oraz asystująca Aga, starali się maksymalnie intensyfikować naukę przez działanie. W związku z tym, poza kilkoma wykładami teoretycznymi („linoznawstwo”, „węzłoznawstwo” i „proceduroznawstwo” :] ) uczestnicy wiele uczyli się poprzez projektowanie własnych przejść linowych i gier. Uczyli się naciągać „miękkie” systemy, oraz wykorzystywać stalówki. Trenerzy wielką wagę przywiązywali do prawidłowego udzielania wskazówek, podsumowań, bezpieczeństwa. Dzięki temu każdy uczestnik miał szansę rozwinąć swoje kompetencje trenerskie.
Dzięki temu, że przyszli trenerzy mieli już doświadczenie w projektowaniu gier – wiązane systemy były bardzo kreatywne i twórcze. Właściwie nie powtarzały się rozwiązania wymyślane przez uczestników w poprzednim roku.
Wieczorami jedni wkuwali, drudzy grali na gitarach – snuliśmy też opowieści o outdoorowych działaniach i plany na przyszłość. Jak to zwykle na naszych kursach bywa – zaplanowaliśmy z nowo poznanymi uczestnikami kilka kolejnych działań. Pedagogika przygody coraz intensywniej pączkuje w Polsce!
Ostatni dzień był najbardziej stresujący – trzeba było zdać trzy egzaminy; z węzłów, egzamin praktyczny i teoretyczny. Przy tym ostatnim najbardziej dała nam się we znaki bariera językowa. Trudno było zrozumieć wszystkie pytania. Na szczęście wszyscy zdali (a nie było łatwo!). Przybyło nam 8 nowych, certyfikowanych trenerów! Tylko czekać na ich warsztaty i działania.
Co roku odgrażamy się, że robimy sobię przerwę w organizacji LRC bo wykańczają nas koszty i wysiłki organizacyjne. A potem mija trochę czasu i się łamiemy :) Tym razem złamaliśmy się dość szybko, bo sam team trenerski zaczął się umawiać na kolejną edycję. Więc jeśli zbierze się grupa 10 śmiałków – kurs 2014 też się odbędzie :)
Obejrzyjcie zdjęcia!
Warsztat był częścią projektu „Experiental Education w Polsce” realizowanego przez Fundację Nasza Ziemia dzięki współfinansowaniu Fundacji BRE Banku.