Skala Współpracy NGO

Projekt realizowany w latach 2021 – 2023

Wspieramy trzeci sektor i dzielimy modelem Skali Współpracy, który odmieni spojrzenie na działanie wewnątrz organizacji.

Pracownia Nauki i Przygody praktycznie od początków swojego działania, budując kulturę współpracy w organizacji, opiera się na międzynarodowym modelu Skala Współpracy. Zdecydowaliśmy się, że chcemy, aby polskie organizacje pozarządowe poznały ten niezwykły model, rozwijać się i działać jeszcze efektywniej.

Zobacz stronę projektu!

Od końcówki 2021 roku rozpoczęliśmy realizację projektu Skala Współpracy NGO w ramach środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Wspierania Społeczeństwa Obywatelskiego z programu NOWEFIO.

Ostatnie półtora roku było dla nasz czasem na przygotowania. Skala Współpracy jest modelem, który powstał w Holandii. We współpracy z jego twórcami oraz certyfikowanymi trenerami przygotowywaliśmy się merytorycznie – tłumacząc książkę, materiały, tworząc grę planszową, która wesprze organizacje w poznawaniu modelu.

Czym jest projekt Skala Współpracy NGO?

To projekt dla tych organizacji, które chcą się rozwijać i współpracować naprawdę ze swoimi wolontariuszami i współpracownikami! Udział w projekcie pozwala organizacji na poznanie modelu i wdrożenie go niejako do DNA organizacji, według indywidualnych potrzeb i możliwości, a także specyfiki działania. Skala Współpracy pomaga zrozumieć relacje w organizacji, wspiera budowanie kultury współpracy, wpływa na zaangażowanie i chęć podejmowania działań.

Projekt to gotowe rozwiązania, narzędzia, materiały i odpowiedzi na największe trudności z jakimi mierzą się organizacje – przychodzimy z gotową receptą na problemy w trzecim sektorze.

Co to jest Skala Współpracy?

Skala Współpracy to model wsparcia dla grup i osób pracujących z grupami. Model ten jest mapą i drogowskazem dla lepszego rozwoju zespołu, na każdym jego etapie. Pozwala spojrzeć na zespół z zupełnie innej perspektywy i odpowiada na wiele pytań, które pojawiają się w trakcie wspólnego działania, dzięki czemu można zrozumieć, dlaczego niektóre zespoły działają “jak w zegarku”, podczas gdy inne całkowicie “stoją w miejscu”… Zrozumienie, w którym miejscu na Skali znajduje się nasz zespół jest niezbędne dla optymalnej pracy w grupie i możliwości lepszego działania.

Skala Współpracy to trzy światy, w obrębie których znajdują się członkowie naszych zespołów:

  • świat Zmagania – w którym dominuje opór, konflikt i przeciwstawianie się;
  • świat Unikania – w którym unika się relacji, wykonywania działań i zaangażowania;
  • świat Współpracy – prowadzący do płynnego działania, nastawionego na zaufanie i rozwój zespołu.

Naszym celem jest pomóc zespołom współpracować naprawdę.

Podczas naszych webinarów objaśniamy działanie modelu i przyglądamy mu się z bliska. Zajrzyjcie na naszego YouTubie, gdzie znajdziecie wszystkie dotychczasowe webinary!