Przyrodniczy spacer po Łazienkach

1 w wędrówkach po łazienkach towarzyszyła nam modraszka10 czerwca 2016, wraz z klasą 2a ze Szkoły Podstawowej nr 319 w Warszawie wyruszyliśmy wczesnym rankiem na przyrodniczy spacer po Łazienkach Królewskich. Uczestnicy poznali cel spaceru – stworzenie klasowego zielnika, ale…nie takiego zwyczajnego!

Dzieci otrzymały koszulki biurowe, na których narysowane były ramki. W tych ramkach musiały się zmieścić znajdywane w parku skarby – liście drzew i kwiaty. W środku koszulki była podkładka i jednocześnie przypominajka. Na białym, pustym tle – będzie widać, tylko przyklejone pieczołowicie znaleziska. A gdy ktoś zapomni nazwę rośliny, wystarczy że odwróci kartkę i znajdzie tam podpis!

Zbieranie roślin było dość proste, ale już znalezienie ich w książkach i samodzielne rozpoznawanie – było wyzwaniem. Na szczęście dzięki współpracy, udało się rozpoznać lipę, cis, buk, robinię. Uczestnicy poznali tajemnicę po czym odróżnić jasnotę białą od pokrzywy!

W czasie spaceru towarzyszyły nam ptaki – zięby, wrony, sikory, a nawet mandarynki z małymi kaczuszkami.

3 - siejemy rośliny dla zapylaczyPo długim spacerze, zawitaliśmy do domku na Jazdowie OsiemPrzezDwa. Chwila na odpoczynek i drugie śniadanie, a potem – do pracy! Dzieci przygotowały niewielkie doniczki, w których zasiały rośliny pokarmowe dla zapylaczy – nagietek lekarski i jeżówkę. Przy odpowiedniej pielęgnacji – wkrótce wzrosną i zakwitną, i z pewnością będą miłą pamiątką po wspólnej wyprawie!

4 - nasiona nagietka gotowe do wzrostu

/kd/