Kurs Communication 4 You(th) – relacja

W dniach 25.06 – 1.07, w Ommen w Holandii, odbyła się pierwsza część kursu dotyczącego komunikacji dla pracowników młodzieżoych, organizowanego w ramach współpracy ogranizacji w sieci Outdoors as a Tool. Nasza fundacja była partnerem w tym projekcie; dzięki temu 2 naszych trenerów (Aga Leśny i Igor Lisin) dołączyła do grona prowadzących, a w kursie uczestniczyły 3 osoby z naszego zespołu.

Kurs był szalenie intensywny; trwał aż 7 dni. W jego trakcie uczestnicy zapoznawali się z wybranymi teoriami, modelami i sposobami komunikacji a następnie zastanawialiśmy się wspólnie jak przełożyć tę wiedzę na praktykę pracy z młodzieżą. Ważną częścią programu była praca ze Skalą Współpracy i jej powiązaniami ze stylami komunikacji. Skala Współpracy jest autorskim modelem rozwijanym m.in. w sieci Outdoors as a Tool. Wszystko odbywało się w metodyce experiential education, było więc mnóstwo ćwiczeń, symulacji, dyskusji i gier na dworze oraz w sali szkoleniowej. Odbyły się nawet warsztaty w canoe :)  Na kursie uczestnicy tworzyli programy zajęć, które zrealizują dla młodzieży w Polsce, Bułgarii oraz Holandii. W październiku spotkamy się znowu na podsumowaniu i opracowaniu wniosków z warsztatów pilotażowych.

Samo miejsce treningu również było interesujące ponieważ ośrodek Olde Vechte jest prowadzony z myślą o projektach Erasmus+. Zespół wolontariuszy, którzy pracują w ośrodku, tworzy niezwykle przyjazną atmosferę. Trening w zabytkowym dworku, ze świetną salą szkoleniową, stawem, lasem i łąkami – co może być lepsze dla outdoorowców? :)

Więcej o założeniach projektu tutaj >>>

Szkolenie było dofinansowane ze środków programu Erasmus+.