Warsztat dla pedagogów „Mam tę moc”!

Na zaproszenie Młodzieżowego Domu Kultury w Pruszkowie, wzięliśmy udział w Kongresie Młodych. Zostaliśmy poproszeni o poprowadzenie warsztatu dla pedagogów (nauczycieli, pedagogów szkolnych oraz wychowawców internatu).

Celem warsztatu było wzbudzenie refleksji i dyskusji pośród uczestników na temat działań dorosłych mogących wspierać lub blokować rozwój silnych stron oraz talentów młodych ludzi. Drugim ważnym aspektem było dostarczenie pedagogom narzędzi oraz pomysłów, które mogą wykorzystać we własnej pracy realizując programy wspierające młodych ludzi w odkrywaniu i wzmacnianiu talentów.

Uczestnicy wzięli udział w programie warsztatowym zaprojektowanym w około różnych zagadnień kojarzących się z rozwijaniem oraz blokowaniem silnych stron uczniów.

Uczestnicy wzięli udział w grze szkoleniowej 30 karatów oraz przykładowej realizacji ćwiczeń dla nastolatków poświęconych odkrywaniem własnych mocnych stron oraz wszystkim co się z tym wiąże; jak je rozwijać? Jak skoncentrować się na tym co we mnie dobre, a nie na brakach? Jak dorośli mogą wspierać silne strony podopiecznych. Gra została wypożyczona przez Pracownię Gier Szkoleniowych.

Na koniec warsztatu uczestnicy poznali i otrzymali wybrane materiały stworzone w ramach projektu „Poznaj swoje moce” fundacji Kosmos dla dziewczynek: „test mocy” dla nastolatków, karty pogłębienia wiedzy i rozwoju przykładowych mocy, 4 stronnicowy materiał o wspieraniu poszczególnych talentów u młodzieży,  talię 12 kart Mocy do wykorzystania w działaniach. Dodatkowo przyjrzeliśmy się materiałom tworzonym przez Uniwersytet Dzieci, w tym ciekawej karcie pracy do realizacji tematu jak to, co lubią młodzi  ludzie przekłada się na ich kompetencję oraz wiedzę o sobie samych.  Materiały o mocach oraz przykłady ich wykorzystania zostały nam przekazane przez fundację Kosmos dla Dziewczynek.

To był naprawdę udany warsztat! Grupa pedagogów z Pruszkowa zaskoczyła nas swoim zaangażowaniem, entuzjazmem, otwartością na zmiany i elastycznością. Z przyjemnością uczestniczyliśmy w rozmowie o znaczeniu empatii, edukacji nieformalnej, ważnej roli rodziców oraz profilaktyce zdrowia psychicznego nastolatków.

Serdecznie dziękujemy Kosmosowi oraz Pracowni Gier Szkoleniowych za udostępnienie profesjonalnych materiałów oraz gry, która niezwykle wsparła przekaz i realizację warsztatu.

Zdjęcia: MDK Pruszków