Relacja z kursu komunikacji

W dniach 9-14.09.2019 i 20-23 października trwał międzynarodowy projekt fundacji ℅M²UN1C@10N na temat komunikacji. Kurs podzielony był na dwie części – 6-dniowy kurs w Polsce oraz 4 dniowy follow-up w Mediolanie. W kursie uczestniczyło 15 uczestników z 5 krajów: Włoch, Polski, Rumunii, Łotwy, Portugalii i Holandii.

W trakcie polskiej części kursu w Międzywodach mieliśmy okazję doświadczyć na własnej skórze tego, w jaki sposób formuje i komunikuje się grupa. W trakcie intensywnego tygodnia, poznaliśmy takie tematy jak: skala kooperacji, style komunikacji, poziomy logiczne, umiejętność dawania feedbacku czy NVC. A dzięki metodzie experimential education, wszystko to odbywało się poprzez gry, aktywności i dyskusje między uczestnikami kursu.

Jumping Drum – połączenie gry i ćwiczenia komunikacyjnego

Wiedzę zdobytą w Polsce mieliśmy okazję wykorzystać już miesiąc później – na drugiej części kursu w Mediolanie. To właśnie tam spędziliśmy niezliczone godziny na dopracowywaniu scenariuszy warsztatów dotyczących komunikacji, testowaniu ich z innymi uczestnikami kursu i konsultowaniu planu z trenerami, by ostatecznie… poprowadzić je dla ponad setki uczniów z włoskiej szkoły pod Mediolanem.

Dzięki drugiej części kursu nie tylko wykorzystaliśmy swoją nową wiedzę, ale też mogliśmy podzielić się nią z kolejnymi osobami i stworzyć 5 uniwersalnych scenariuszy warsztatów dotyczących komunikacji, które udostępniliśmy na stronie fundacji. To się dopiero nazywa nauka w działaniu!

Aneta Chmielińska