10. urodziny fundacji!

Aż trudno uwierzyć, że czas tak szybko minął – ale tak! Dokładnie 17 stycznia 2012 roku, oficjalnie została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym nasza fundacja. Przygotowania do tego trwały już od 2010 roku, kiedy to startowaliśmy z pierwszymi projektami. Akt notarialny został złożony 08 września 2011, a fundatorką fundacji była Aga Leśny. Aga, która wzięła udział w wyjeździe badawczym w 2006 do Szkocji, poznała tam koncepcję outdoor education i sail training. Przez ich pryzmat zaczęła patrzyć na programy wychowawcze dla młodzieży.

Jak to się zaczęło?

Początki naszej fundacji to harcersko-studencka historia przyjaźni. W 2008 roku, m.in. Aga Leśny, Asia Przydatek, Michał Wesołowski i Gosia Siarkiewicz zorganizowali wędrowny obóz Ukraina-Mołdawia dla swoich środowisk harcerskich. Na tym obozie zawiązała się niezwykła przyjaźń, która trwa do dzisiaj. Podczas harcerskich przygód i wędrówki, rozmawialiśmy dużo o wizji harcerstwa, wychowania, kontakcie młodzieży z przyrodą. Wiele rzeczy, już wtedy, w harcerstwie nam przeszkadzało. Zastanawialiśmy się jako mogłoby być inaczej?

Obóz 4 WDWek „Żywioły” im Andrzeja Romockiego „Morro” i 140 ODWów „Wschód”.

Aga Leśny studiowała wtedy pedagogikę i kulturoznawstwo, Asia resocjalizację, Michał turystykę. W czasach studenckich, podejmując pierwsze prace, szukaliśmy innej jakości edukacji dla dzieci i młodzieży. Na studiach kulturoznawczych Aga poznała Magdę Zaborowską i właśnie z nią i Asią Przydatek stworzyły podwaliny pod Pracownię i weszły w skład pierwszego zarządu. Dzięki korzeniom w animacji kultury – nasze działania zawsze miały swoje lokalne korzenie. Asia wniosła do fundacji niezwykłą dbałość o komunikację i relację z małymi dziećmi. Michał wyjazdy i przygody :) Praca w Centrum Nauki Kopernik przyniosła nowe przyjaźnie, kolejne odsłony nowoczesnej edukacji i pomysł na projekt „Spotkania Odkrywców”, który towarzyszył nam wiele lat i przyciągnął do fundacji mnóstwo przyjaciół z „Kopernika”.

Pierwsze projekty

Pierwsze nasze działania dotyczył budowania relacji i animacji społeczno-kulturalnej. Kto jeszcze pamięta spotkania „Pracownia stylu” dla córek i mam w kawiarni „Pineska” ? :) Bardzo szybko ruszyły „Spotkania Odkrywców” – najpierw w żłobku „Karuzela” a potem w kolejnych placówkach. Był czas, w którym nasze zajęcia naukowe, były comiesięcznym, stałym punktem programu we wszystkich klasach 1-3 w jednej z podstawówek. Jeździliśmy po całej warszawie robiąc z dzieciakami i rodzinami gluty, wynalazki i poznając aktywnie świat przyrody.

Konferencje

Kamieniami milowymi w działaniach fundacji była ogólnopolska konferencja „Edukacja Przygodą”. Zorganizowaliśmy w sumie trzy edycje (2011, 2013, 2015) – przygotowania do czwartej przerwała pandemia COVID-19. Celem konferencji było spotkanie akademików z praktykami oraz przegląd i wykuwanie polskiego rozumienia outdoor education, pedagogik przygody, pedagogiki przeżyć, turystyki przygodowej.

Dzięki konferencjom przekonaliśmy się, że społeczność realizująca ciekawe pomysły związane z outdoor education jest dużo większa niż nam się wydawało. Dla wielu osób te konferencje były krokiem milowym – postanowili o wyborze tematu do pracy magisterskiej, rozwoju zawodowym, założeniu własnej organizacji. W wyniku prac pokonferencyjnych powstały dwie, fundamentalne książki dla rozwoju polskiego outdooru: Edukacja przygodą i Przygoda w edukacji. Edukacja w przygodzie.

Wolonariat z przygodą

Od 2012 roku organizowaliśmy projekt „Akademia Podwórkowa” wraz ze Stowarzyszeniem Mierz Wysoko na warszawskiej Pradze. Do tego projektu potrzebowaliśmy większej ekipy wolontariuszy. I tak ruszył program wolontariacki, który w 2014 roku zyskał nazwę „Wolontariat z przygodą„. Od tego czasu, mniej więcej co roku, przyjmujemy do organizacji mniej więcej :) 10 osób, które pomagają nam realizować naszą misję. Część osób po jakimś czasie odchodzi, a część zostaje. Najstarsi stażem wolontariusze w fundacji, to właśnie „nabór” z 2014 roku ;) Powiększenie zespołu pozwoliło nam zwiększyć skalę działań, a nasz rozwój jako organizacji bardzo przyspieszył. Kolejny nabór już wkrótce!

Domek przygody – OsiemPrzezDwa

Do 2014 nie mieliśmy swojego stałego miejsca. Towarzysko spotykaliśmy się w kawiarniach (głównie warszawskim „Podróżniku”), a nasz magazyn znajdował się w garażu jednego z przyjaciół fundacji. Do maja… Wtedy wystartowaliśmy w szalonym konkursie na zagospodarowanie opuszczonego domku fińskiego na osiedlu Jazdów. Wraz z harcerzami z Okręgu Mazowieckiego ZHR przygotowaliśmy koncepcję i… wygraliśmy. Edyta Mantorska z ówczesnego zarządu odebrała klucze i zaczął się nowy rozdział w historii naszej organizacji. Powstał program OsiemPrzezDwa, a my zyskaliśmy miejsce do działań, szybką konieczność nauki remontu i dbania o drewniany domek oraz mnóstwo obowiązków z których nie zdawaliśmy sobie sprawy! Jednak to Jazdów jest powodem wielu Waszych odwiedzin. W domku staramy się budować przyjazną atmosferę i dbać o klimat tego niezwykłego kawałka Warszawy.

remont strychu w 2015 roku

To tu zapraszamy warszawskie szkoły na zajęcia, odwiedza nas mnóstwo maluchów. W domku odbyło się ponad 50. edycji wieczorów piosenki turystycznej. Przez wiele lat prowadziliśmy w nim świetlicę naukowo-przygodowo-wolnościową dla dzieci ze Śródmieścia.

Jak się utrzymać?

Rozwój fundacji i (trochę nieplanowana) siedziba postawiły nas przed koniecznością szukania sposobów na utrzymanie coraz większej organizacji. Nie chcąc popadać w „grantozę” i uzależnienie od kapryśnych pieniędzy z grantów, założyliśmy sklep internetowy, dzięki któremu w Polsce można kupić wyposażenie do zajęć pedagogiki przygody, a my zyskaliśmy dochód umożliwiający pokrycie części kosztów stały. Zespół fundacji podjął decyzję o przejściu na całkowity wolontariat, a przychód z działalności odpłatnej zaczął utrzymywać domek na Jazdowie. Do pandemii było to świetne rozwiązanie! Mieliśmy poczucie, że własną przedsiębiorczością stajemy się naprawdę niezależną organizacją. Niestety, gdy wybuchła pandemia obroty naszego sklepu spadły o 90%, a my kombinujemy dalej :)

Projekt międzynarodowe

W 2013 roku dołączyliśmy do nieformalnej, międzynadorowej sieci organizacji Outdoors As a Tool, w ramach której zaczęliśmy uczestniczyć w wymianach i kursach outdoorowych w całej Europie. Od tego czasu mamy szansę oferować naszym wolontariuszkom i wolontariuszom zagraniczne szkolenia trenerskie i uzyskiwanie outoodorowych certyfikatów. Z projektów przywozimy kilogramy pomysłów, nowych gier i inspiracji. Od 2017 sami zaczęliśmy być organizatorami takich działań. W 2021-22, po raz pierwszy, gościmy najbardziej prestiżowy kurs sieci czyli kurs trenerów outdoorowych. Od 2012 roku, co kilka lat, organizujemy również międzynadorowe kursy budowy i działań na niskich parkach linowych, które są naszą ukochaną metodą pracy outdoorowej z młodzieżą i dorosłymi.

Rejs – czyli przygoda na morzu

W 2019 roku spełniliśmy kolejne z naszych marzeń! Zorganizowaliśmy międzynarodowy rejs w nurcie sail training na polskim żaglowcu „Pogoria”. W rejsie wzięło udział 40 osób z kilku krajów, językiem na statku był język angielski. W wyprawie wzięli udział wolontariusze i wolontariuszki naszej fundacji.

Gry i grywalizacje

Wraz z rozwojem naszych prywatnych pasji, do obszaru działań fundacji włączyliśmy rozwój gier i grywalizacji w edukacji. W 2019 roku udało nam się wygrać grant na projekt „Wygrywaj wolontariat” w ramach którego stworzyliśmy przełomową grę o kompetencjach w wolontariacie. Udało nam się również zorganizować wymianę młodzieżową poświęconą grom oraz międzynarodowy kurs projektowania gier szkoleniowych i edukacyjnych. Od 2021 realizujemy kolejny projekt grantowy „Skala Współpracy” w ramach którego powstaje gra o budowaniu kultury współpracy w NGO.

Działania w czasie pandemii

W czasie pandemii poświęciliśmy wiele energii, aby zachować ciągłość działania, zawalczyć o osoby zatrudnione w fundacji i utrzymanie Jazdowa. Eksperymentowaliśmy z formami działań online oraz „bezpiecznym” organizowaniem np. ferii z zagadkami i zadaniami do wykonania, które ukrywaliśmy w jazdowskim ogrodzie. W czasie odmrożeń próbowaliśmy wznawiać działania outdoorowe, choć w okrojonej formie. Teraz mierzymy się z nową rzeczywistością i szukamy swojej drogi w świecie, w którym każde działanie – nawet skierowane ku pogłębieniu kontaktu z naturą, staje się w jakimś sensie, hybrydowe.

Co dalej?

Mamy 10 lat! W naszym zespole działa obecnie 18 osób. Realizujemy kilka wieloletnich programów: Akademia Pedagogiki Przygody , wolontariat z przygodą, OsiemPrzezDwa, Gry i grywalizacje. Co roku prowadzimy kilkadziesiąt zajęć dla dzieci i młodzieży w całej Polsce oraz specjalistyczne kursy, szkolenia i warsztaty. Coraz śmielej działamy na arenie międzynarodowej. Szukamy swojej tożsamości w pandemicznej rzeczywistości. W naszych działaniach, co roku, bierze udział kilka tysięcy osób. Oznacza to, że nasza praca i misja zmiany świata poprzez mądrą edukację ma sens!

DZIĘKUJEMY!

Zostań naszą Patronką (Matronką?) lub Patronem oferując stałą darowiznę na nasze działania. Tylko w taki sposób możemy budować stabilną przyszłość realizowanych przez nas programów. Nawet niewielka kwota, co miesiąc, pozwala nam rozwijać działania wolontariackie i działania ja Jazdowie.

Lub wpłać darowiznę :)