Dlaczego w Polsce nie ma ani jednego wysokiego parku linowego do działań grupowych?

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Agi Leśny o wysokich parkach linowych dla grup.
„… To jest pytanie, które zaprząta mi głowę od 2013. Bardzo żałuję, że nie znam się na inwestowaniu w parki linowe, bo dawno bym taki wybudowała (jeśli Ty się znasz to koniecznie daj znać :))

Opanowaliśmy dosyć dobrze treningi na niskich parkach – które dalej pozostają jedną z moich ulibionych metod treningów outdoor. Obserwując coraz większą popularność imprez typu Runmagedon – miałam nadzieje, że grupowe, wysokie parki linowe będą następne. No i gdzie one są?

W Polsce mamy ponad 260 wysokich parków linowych, co stanowi europejski ewenement. Wszystkie one to „małpie gaje” czyli obiekty rekreacyjne. Wdrapujesz się na jedną z dostępnych tras, przechodzisz ją sam/sama, ewentualnie ze znajomym czy kimś z rodziny, na końcu schodzisz.

Tymczasem parki linowe zostały wymyślone pod koniec XIX wieku jako wojskowe narzędzie treningowe, a z czasem rozwijano ich potencjał edukacyjny. W USA, Czechach, we Francji, w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech wykorzystuje się parki do ćwiczeń grupowych zorientowanych na trening przywództwa, umiejętności negocjacji, szukania wspólnych rozwiązań, niestandardowego myślenia, budowania zaufania w grupie czy podnoszenia poczucia własnej wartościuczestników.

Jedną z organizacji, która spopularyzowała „grupowe” parki linowe jest amerykańskie Project Adventure, w szeregach którego działał niezwykły pedagog i trener, Karl Rohnke. To on jest autorem najpopularniejszych książek i koncepcji grupwych ćwiczeń linowych wykorzystywanych do dzisiaj.

W Europie, wiele z takich obiektów prowadzą krajowe oddziały Outward Bound.

Od wielu lat odwiedzam takie obiekty, biorę udział w treningach i programach. Jako trenerka linowa ERCA, coraz więcej rozumiem z technikaliów i zasad projektowania takich obiektów. Im więcej wiem tym bardziej NIE ROZUMIEM dlaczego nie ma ich w Polsce? Albo zbudowanych od nowa, albo wykorzystujących infrastrkutruę istniejących obiektów. Jeśli jesteś właścielem takiego – serio, napisz 🙂 (…)” PEŁNA TREŚĆ >>>