31 października, w ramach projektu „Galopem przez Europę” gościliśmy w Klubie Kultury Anin z warsztatem o historii kina i fotografii. Dzięki interaktywnej prezentacji, 60 uczniów okolicznych szkół, pogalopowało przez fragmenty najważniejszych dzieł filmowych poznając rodzaje i gatunki filmowe.Tak oto bracia Lumiere spotkali się z Avatarem i filmami 5D.
Następnie, w grupach, wykonywaliśmy doświadczenia z papierem światłoczułym. Na tę okoliczność, przestrzenne sale klubu kultury zostały zamienione w ciemnie fotograficzne. Dla młodych badaczy naświetlanie na papierzy dłoni, nożyczek czy biżuterii – a następnie samodzielne ich wywołanie – było prawdziwym wyzwaniem. Ale co tam dłonie! Gdy nasze „odciski” suszyły się w zaimprowizowanej suszarni, my budowaliśmy z pudełek camery obscury do fotografii otworkowej. Było to zadanie wymagające nie lada precyzji – a wszystko działo się przecież przy wątłym świetle ciemniowym! Zdjęcia wykonywaliśmy na dworze (niektórym udało się uchwycić piękny kształ kolumn klubu kultury, innym (równie piękny) kształt własnych butów), aby potem znów wrócić do kuwet z wywoływaczem i utrwalaczem. Efekty naszych prac będzie można podziwiać w klubie kultury Anin w najbliższych dniach.
Dla młodzieży zasady działania papieru światłoczułego były dużym zaskoczeniem. Nas zaskoczyło, że oni nie pamiętają aparatów z kliszami na 36 klatek…Mimo tej różnicy pokoleniowej, atmosfera ciemni, czerwona żarówka, kuwety i odczynniki chemiczne zrobiły na wszystkich takie samo wrażenie jakie robiły przed laty na naszych rodzicach!
Obejrzyjcie zdjęcia z warsztatów!
Jeśli chcielibyście zogranizować podobne warsztaty w waszych szkołach czy grupach – skontaktujcie się z nami!