Relacja z konferencji „Edukacja Przygodą” 2011

14-15 Października 2011 w XIX-wiecznym pałacu w Teresinie odbyła się pierwsza ogólnopolska konferencja pod hasłem „Edukacja Przygodą” skupiająca praktyków, teoretyków i sympatyków mało rozpowszechnionego w Polsce nurtu adventure and outdoor education.

konf41Dzięki owocnej współpracy Pracowni Nauki i Przygody, Fundacji Nasza Ziemia, Żywiec Zdrój S.A., Katedry Animacji Kultury i Pracy Socjalno-Wychowawczej Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego powstała przestrzeń do dyskusji nad istotą pedagogiki przygody i metod pracy w terenie oraz wymiany dobrych praktyk. Wśród uczestników znaleźli się studenci, wykładowcy akademiccy, nauczyciele i edukatorzy z całej Polski – wszystkich połączyło jedno – zamiłowanie przygody.

Zgłębiając ideę zagranicznych twórców adventure i outdoor education jako odrębnej dziedziny edukacji oraz śledząc różne praktyki edukacyjne zarówno w ramach edukacji formalnej jak i pozaformalnej postanowiliśmy prześledzić pojęcia i konteksty teoretyczne praktyk pedagogicznych „edukacji przygodą” oraz rozpocząć dyskusję i wymianę doświadczeń w tym zakresie.

Podczas trwającej 2 dni konferencji zarówno praktycy jak i akademicy mogli znaleźć dla siebie coś interesującego – sesje wykładowe i warsztaty. Sesje wykładowe; podczas których występowali przedstawiciele środowisk akademickich, organizacji pozarządowych oraz placówek oświatowych poświęcone były dotychczasowej praktyce i poszukiwaniom teoretycznym w zakresie edukacji przygodą. Podczas dowolnie wybieranych warsztatów uczestnicy prowadzili eksperymenty z animatorami Centrum Nauki Kopernik, planowali fabularne gry terenowe, zapoznawali się z zakładaniem ogrodów będących ostoją dla zwierząt, uczyli się nowych metod pracy z grupą oraz pracy z zespołem w otwartej przestrzeni. Dla stęsknionych za morzem czekał warsztat o Szkole Pod Żaglami, a w sobotę rano uczestnicy mogli „pogrzebać” w tym, co zalega na dnie zbiorników wodnych czyli w bentosie – zespole gatunków zwierząt wodnych związanych z dnem. Mimo że jesienna pogoda nie rozpieszczała, odbył się spacer ornitologiczny oraz nauka kartowania w terenie. Słowem wiele terenowych metod badawczych zostało sprawdzonych i przetestowanych.

konf19Gościem specjalnym była dr Elizabeth Christie z Uniwersytetu w Edynburgu, która podzieliła się z nami swym bardzo bogatym doświadczeniem w praktyce i pracy naukowej z zakresu outdoor education. Dzięki jej wykładowi poczuliśmy, że nie jesteśmy sami w poszukiwaniu przygody! Uniwersytet w Edynburgu stanowi silny ośrodek badawczy w kształcenia w zakresie outdoor i adventure education i mamy nadzieję na kontynuację naszej współpracy.

Mimo napiętego programu nie zabrakło czasu na integrację, wymianę myśli i pomysły na wspólne projekty, działania w terenie, wyprawy i podróże. Podczas podsumowania konferencji zebraliśmy wiele pojęć i pomysłów na dalsze działania. Powstało też wiele nowych pytań. „Edukacja przygodą” 2011 już za nami, jednak to dopiero początek działań. Szczegóły planów na rok 2012 już wkrótce. Zapraszamy do wspólnej przygody!

Magdalena Zaborowska i zespół Pracowni Nauki i Przygody

  • Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z konferencji: kliknij
  • Zapraszamy do przeczytania relacji zamieszczonej na stronie Fundacji Nasza Ziemia: kliknij