Przekaz płynący z natury – relacja z warsztatu z Frankiem Grantem w Warszawie

20 września 2017 odbyły się warsztaty Przekaz płynący z natury, prowadzone przez Franka Granta – światowej sławy praktyka nurcie Wilderness & Adventure Therapy. Po przywitaniu w siedzibie Fundacji, domku „OsiemPrzezDwa” na warszawskim Jazdowie, wspólnie wybraliśmy się do Ogrodu Botanicznego UW. Tu, w otoczeniu przyrody, poznawaliśmy pomysły na wykorzystanie natury w terapii i wspieraniu rozwoju.

Niesprzyjająca pogoda nie stanęła na przeszkodzie doświadczaniu natury. Dzięki prostym ćwiczeniom i narzędziom, które sami znaleźliśmy w otoczeniu, mogliśmy poznać jej terapeutyczne działanie. Mieliśmy okazję doświadczyć rozwojowej wartości aktywności wykonywanych w milczeniu. Wyjątkowych wrażeń dostarczyło przysłuchiwanie się “pijącym” wodę drzewom za pomocą stetoskopu. Po przemyśleniach w ciszy mogliśmy na chwilę stać się dziećmi. W radosnym gwarze wspólnie zbudowaliśmy wrota, przez które przeszliśmy, decydując, co chcemy zostawić za sobą. Zaskakującym zakończeniem warsztatów okazało się pisanie wiadomości na jadalnym papierze.

Po spotkaniu uczestnicy serdecznie dziękowali naszemu gościowi, podkreślając, że warsztaty były dla nich rozwijające i inspirujące. Wielu z nich wyraziło zainteresowanie dalszą edukacją w zakresie adventure therapy.

Bardzo dziękujemy Ogrodowi Botanicznemu Uniwersytetu Warszawskiego za pomoc w organizacji seminarium.

/mb/