Relacja ze szkolenia certyfikacyjnego ze Skali Współpracy

W dniach 16-18.09.2021 odbyło się pierwsze w Polsce szkolenie certyfikacyjne z modelu Skali Współpracy, o którym od dawna marzyliśmy. Skala Współpracy leży w samym sercu naszej organizacji i posługujemy się nią myśląc o naszym zespole oraz jego rozwoju. We wrześniu mieliśmy przyjemność gościć w naszej siedzibie OsiemPrzezDwa na warszawskim Jazdowie Floor’a Vullings – współautora Skali – oraz Stefanie Janssen – parę holenderskich trenerów. Mieliśmy więc okazję uczyć się u samego źródła.

Czym jest Skala Współpracy?

Skala Współpracy to niezwykle proste, a zarazem potężne narzędzie do pracy z zespołami. Mówi ona o trzech światach, w których mogą znajdować się zespoły jak i jego pojedyczne członkowie. Istnieje zatem świat Współpracy, znajdując się w którym odczuwamy radość i spełnienie wynikające z doświadczenia synergii w pracy zespołowej; świat Przetrwania, w którym tracimy energię, odczuwamy dyskomfort i pojawiają się konflikty. Między tymi dwoma skrajnościami rozciąga się rozległa szara strefa świata Unikania, w którym dominuje stagnacja, powierzchowna harmonia, która maskuje dysfunkcje w zespole. Tak prosty podział pozwala bardzo szybko zilustrować skomplikowaną dynamikę grupy. Każdy ze światów charakteryzuje się innymi zachowaniami i obserwując siebie oraz innych wokół można dość szybko określić, jaka jest aktualna kondycja zespołu oraz pomóc dowolnej grupie przejść w kierunku Świata Współpracy. Osoby, które doświadczyły prawdziwej współpracy – a wierzymy, że każdy miał kiedyś okazję – wiedzą, że jeden plus jeden naprawdę może dać więcej niż dwa oraz że można bardzo dużo osiągnąć, jeśli jest się gotowym do dzielenia się i uczenia od siebie nawzajem.  Główną ideą inspirującą Skalę Współpracy jest poszukiwanie sposobu życia opartego na współpracy. W naszej codziennej pracy doświadczyliśmy, jak bardzo wzrastamy dzięki otwartości na współpracę oraz gotowości do dzielenia się z innymi. Skala Współpracy stała się modelem inspirującym naszą Fundację na co dzień.

Jak wyglądał warsztat?

W warsztacie wzięło udział 12 osób, większości członków naszej organizacji zainteresowanych rozwojem trenerskim. Gościliśmy też kilka osób spoza Pracowni a nawet gości z Łotwy, co było powodem naszej radości – naszą misją jest bowiem propagowanie tego narzędzia w Polsce (i poza jej granicami!) i cieszyliśmy się, że warsztat spotkał się z zainteresowaniem tak szerokiego grona.

To były 2 bardzo intensywne dni. Floor i Stefanie przygotowali dal nas szereg ciekawych aktywności zanurzonych w nurcie experiential education. Każda z nich była omawiana z wykorzystaniem narzędzi tworzących Skalę, co pozwoliło nam doświadczyć na własnej skórze ich moc.

Jako uczestnicy warsztatu mieliśmy również okazję przygotować własne wystąpienia mające na celu przybliżenie idei Skali pozostałym. W końcu nic tak bardzo nie uczy, jak doświadczenie przekazywania wiedzy i umiejętności innym. Rozmawialiśmy o potędze informacji zwrotnej i o tym, co jest potrzebne, żeby osoby w zespole były gotowe do jej przyjmowania i udzielania. Przyjrzeliśmy się sposobom na wyprowadzanie grup ze świata przetrwania. Zagadnienia były tak interesujące, że uczestnicy nawet podczas przerw rozmawiali na tematy merytoryczne!

Co dalej?

Szkolenie certyfikacyjne ze Skali Współpracy jest częścią dwuletniego projektu, sfinansowanego z Fundusze Inicjatyw obywatelskich w ramach którego stworzymy grę o Skali Współpracy i będziemy z jej pomocą wdrażać ten model z organizacjach pozarządowych w Polsce. Wierzymy w jego moc, Pracownia Nauki i Przygody już od kilku lat buduje swoją kulturę organizacyjną wokół niego i głęboko wierzymy w jego moc. Jesteście zainteresowani dalszym ciągiem projektu? Zapraszamy na nasza stronę, będziemy na bieżąco informować o kolejnych działaniach w ramach tego projektu.

Udział wolontariuszek i wolontariuszy Pracowni Nauki i Przygody w szkoleniu był możliwy dzięki dotacji otrzymanej z Narodowego Instytutu Wolności w ramach programu NOWEFIO.

/jk/