Warsztaty dla harcerzy w Węgierskiej Górce

W połowie lutego sześć osób z Pracowni wzięło udział w drugiej części kursu trenerskiego „Train the trainers Outdoors as a Tool”  w Sopotni Wielkiej. W otoczeniu pięknych gór uczestnicy mieli okazje do wykorzystania pozyskanej wiedzy w praktyce i wcielenie się w role trenera. Na rozgrzewkę, uczestnicy prowadzili w grupach warsztaty dla siebie nawzajem. Po każdych z nich odbyło się omówienie oraz wyciągniecie wniosków na przyszłość.

„Wielkim testem” i jednocześnie jednym z najważniejszym elementów kursu było poprowadzenie warsztatów dla nieznajomej grupy młodzieży. Dlatego też niedziela (20.02.2022 r.) była dniem pełnym emocji i wielu wrażeń nie tylko dla uczestników naszego kursu, ale też dla harcerzy z Hufca ZHP Węgierska Górka, którzy brali udział w warsztatach. Przyszli absolwenci kursu, podzieleni na 4 grupy przygotowali program dla lokalnej grupy. W warsztatach outdoorowych wzięło udział ponad 60 harcerek i harcerzy!

Największą trudnością było przełamanie bariery językowej i kulturowej. Prowadzący pochodzili z pięciu krajów (Hiszpani, Portugalii, Holandii, Łotwy i Polski), więc wszystko odbywało się w większości w języku angielskim. W każdej grupie znalazła się osoba, która tłumaczyła w razie problemów, których wbrew pozorom nie było wiele. Udowodniliśmy, że oprócz języka, liczy się także postawa ciała oraz dobra energia, którą można przekazać jeszcze więcej niż słowami.

Dodatkowo tego dnia pogoda nam nie sprzyjała. Padał śnieg, wiało i było naprawdę zimno. Mimo tego, nasi trenerzy nie stracili nadziei, a robili wszystko żeby rozgrzać zmarzniętych harcerzy. Po uśmiechach na zdjęciach i opowieściach na koniec możemy z całą pewnością przyznać, że udało się im to wyśmienicie. Trenerzy zmieniali plan na bieżąco, aby jak najbardziej dopasować się do grupy oraz do otaczających warunków. Dwie godziny wspólnych gier i zabaw integracyjnych minęły błyskawicznie.

Na koniec harcerze nauczyli nas swojej zabawy, czyli pląsu, a Ewa – założycielka Odlewni Kultury oraz osoba dzięki, której odbyło się spotkanie, zaprosiła nas na zwiedzenie wystawy o Węgierskiej Górce. Tam udało nam się także odnaleźć kolejny sposób komunikacji – przez muzykę. Ewa grała na skrzypcach, Floor (trener) na pianinie, a Ricardo (uczestnik kursu) na bębnie. Koncert był magiczny.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku https://youtu.be/bhbzbYE20OQ oraz obejrzenia fotorelacji na Facebooku https://www.facebook.com/odlewniakultury/posts/2216567965161095

Zdecydowanie możemy powiedzieć, że to był piękny początek naszej współpracy z Odlewnią Kultury. Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania – może tym razem w Domku 8/2…

Warsztaty odbyły się w ramach upowszechniania rezultatów projektu trenerskiego Erasmus+ „Train the trainers outdoors as a tool”. /jb/