28.10.2018 odbył się warsztat pokazowy pedagogiki przygody, skierowany do studentów i poświęcony głównie niskim parkom linowym. Dwie świeżo upieczone instruktorki linowe miały okazję wykorzystać zdobyte na wrześniowym kursie umiejętności i, z pomocą wolontariuszy, zaciekawić uczestników prezentując to niezwykłe narzędzie. Jak było? Poczytajcie:
Przenieśmy się do nordyckiego królestwa Utgard, gdzie na wysepkach zarządzanych przez jarlów wciąż żyją ludzie podtrzymujący pradawne tradycje, wyznający pradawne bóstwa i oddający cześć siłom przyrody. Choć Nordowie mają swojego króla i jarlów, największym szacunkiem darzą druida Mimira – tajemniczego mędrca, który, przybywając przed laty do ich krainy, pomógł zażegnać dawne waśnie między wyspiarzami. Druid zamieszkał na bezludnej dotąd wyspie Yggdrasil, porastanej przez Świętą Puszczę, a jego kruki odwiedzały sąsiednie wyspy, pilnując ładu i rozstrzygając spory. Do czasu. Kiedy mieszkańcy zauważyli, że kruki przestały przylatywać, a waśnie ponownie zawitały w Utgardzie, postanowili odnaleźć Mimira, aby prosić go o dalsze wsparcie. Z każdej wyspy wybrano przedstawiciela, który przypłynął na Yggdrasil, aby wziąć udział w wyprawie poszukiwawczej.
Na tak powstałą drużynę czekały liczne wyzwania – Świętej Puszczy strzegą magiczne stworzenia, pilnujące, aby nikt niepowołany nie chodził jej sekretnymi ścieżkami. Strażnicy stawiali przed wędrowcami zadania wymagające sprytu, sprawności, a nade wszystko współpracy, komunikacji i wzajemnego zaufania. Również w otaczających chatę druida bagnach kryło się wiele niebezpieczeństw. Mimo, że drużynie przez cały czas towarzyszyły opiekuńcze duchy lasu, dbające o ich bezpieczeństwo, droga nie była łatwa. Wreszcie nasi bohaterowie dotarli do chaty, gdzie okazało się, że Mimir cały czas był wśród nich! Wyjaśnił, że jest już baaaaaaaaaaaardzo stary i chciałby przejść na emeryturę, a podróżując z Nordami przekonał się, że potrafią działać razem bez jego pomocy. Zmęczeni wędrowcy mogli ogrzać się przy ogniu w chacie druida, a wracając do swoich domostw wiedzieli już, że od tego dnia będą pracować nad coraz lepszą współpracą między wyspami – tym razem bez pomocy Mimira i jego kruków.
Warsztat odbył się w ramach projektu „From thought to knot” finansowanego ze środków program Erasmus+. Więcej o projekcie >>>