25 sierpnia 2017 r. zespół trenerów outdoorowych Pracowni Nauki i Przygody miał okazję prowadzić warsztaty dla grona pedagogicznego nowo powstałej podwarszawskiej Szkoły Podstawowej. Warsztaty odbyły się w Parku rozrywki Julinek na terenie Kampinoskiego Panku Narodowego. Bliskość lasu sprzyjała przeżywaniu przygód.
Celem głównym wyjazdu była integracja kadry rozpoczynającej pracę w nowej szkole w warunkach innych niż miejsce pracy. W warsztacie wzięło udział ponad trzydziestu nauczycieli i dyrekcja szkoły, co pozwoliło na partnerskie życzliwe, stosunki między uczestnikami zajęć, niezależnie od pełnionej funkcji.
Prowadzone przez nas zajęcia bazowały na podstawowych metodach pedagogiki przygody pozwalających na przeżywania doświadczenia i ryzyka w grupie. Niektóre zadania wymagały otwartości na nowe wyzwania i zbudowania zaufania do grupy, inne miały na celu wypracowanie technik komunikacji i współpracy. Trenerzy wykorzystując aktywne techniki omawiania ćwiczeń (active reviewing) umożliwili nauczycielom zwiększenie świadomości o sobie samych oraz kolegach z pracy, a także na temat funkcjonowania i radzenia sobie z problemami w grupie.
W podsumowaniu dnia warsztatów uczestnicy wyrażali zadowolenie z poczucia jedności jaką osiągnęli podczas wspólnych wyzwań, dostrzegli siłę grupy i potencjał jaki mają w obliczu zadań czekających ich w nowym roku szkolnym. Dostrzegli także to, co wymaga dopracowania na poziomie komunikacji. Byli chętni do dalszej edukacji w tym zakresie, jak również do wykorzystywania elementów outdoor education w pracy z dziećmi.
Bardzo się cieszymy, że taka forma pracy z grupą zainspirowała kolejne osoby do kształtowania w sobie i w dzieciach odwagi do podejmowania wyzwań i umiejętności działania w grupie z wykorzystaniem różnorodnych talentów.
Więcej na ten temat Integracji w plenerze: