Relacja ze stażu outdoorowego w Holandii

Nasza fundacja jest członkiem sieci Outdoors as a Tool, która skupia organizacje zajmujące się edukacyjnym aspektem outdooru. W ramach współpracy z holenderskim partnerem, dwie osoby z Polski mogły wziąć udział w stażu w Holandii, w stowarzyszeniu BuienDoor. Przeczytajcie relację naszych wolontariuszek – Ewy i Oli :)

„BuitenDoor wprowadzając nas w mury swojej organizacji zabrało nas na tygodniowy warsztat dla wolontariuszy. W zalesionej, górzystej, południowo wschodniej części Belgii warunki natury są dużo korzystniejsze do odkrywania outdooru. Na własnej skórze miałyśmy okazję spróbować wielu aktywności, które wykonujemy z dziećmi, takimi jak wspinaczka, rowery górskie, kajaki, wędrówki na orientację, biwakowanie i wiele innych. Podczas szkolenia omawialiśmy również podstawowe teorie pedagogiki przygody według których później pracowaliśmy. Na zakończenie jako symbol przejścia z roli uczestnika do roli kadry musieliśmy zorganizować dla całej naszej grupy dzień ze wspinaczką, marszem oraz biwakiem łącznie z zadbaniem o logistykę i komfort wszystkich uczestników.

Po tak intensywnym tygodniu cieszyłyśmy się z wolnego czasu na obozowisku Camp BuitenDoor.  Zaadoptowałyśmy się do nowych warunków mieszkalnych pod namiotem, który stał się naszym domem na prawie dwa miesiące. Przez około tydzień odkrywałyśmy okoliczne lasy i wrzosowiska korzystając z genialnych ścieżek rowerowych. Była to też okazja do bliższego poznania się z trzema innymi międzynarodowymi wolontariuszami: Jonasem z Niemiec oraz Vladą i Inną z Rosji. W międzyczasie pomagałyśmy przy renowacji części obozowiska jak np. zbudowanie ławek przy ognisku.

Pierwsze obozy z dziećmi głównie polegały na wspieraniu BuitenDooru i większym obserwowaniu ich działań. Bariera językowa okazała się być większym problemem niż myślałyśmy, gdyż wszystkie dzieci zdecydowanie wolały rozmawiać po holendersku niż po angielsku. Dużo czasu zajęło nam nauczenie się jak pracować z grupą pomimo braku języka. Nasza rola za każdym razem była trochę inna. Świadomie starałyśmy się pomagać przy różnych aktywnościach, aby zdobyć doświadczenie i wiedzę w szerokim zakresie. Z czasem stopniowo mogłyśmy brać na siebie coraz większą odpowiedzialność i pracować z grupą samodzielnie.

Największym wyzwaniem był obóz w Belgii dla jednej ze szkół, podczas którego podzieleni byliśmy na siedem grup, które przemieszczały się niezależnie, codziennie śpiąc w innym miejscu i praktycznie nie widząc innych grup przez 5 dni. Było to ogromne wyzwanie, gdyż spędzaliśmy cały tydzień odpowiadając wraz z drugim instruktorem za program grupy 25 dzieci z asystą nauczycieli. Jednocześnie był to najbardziej deszczowy tydzień podczas całego naszego wyjazdu i do podtrzymania pozytywnej energii w grupie musieliśmy skorzystać z  całej naszej wiedzy, doświadczenia, energii i dużej dozy improwizacji.

Dwa miesiące spędzone z BuitenDoor zmieniły dwie prawie zielone wolontariuszki na wolontariuszki z odwagą i doświadczeniem pozwalającym na prowadzenie warsztatów outdoorowych. Jednocześnie nauczyłyśmy się brać odpowiedzialność za własną edukację i że jeżeli chcemy nabyć nowe umiejętności  musimy po prostu działać!”

Jeśli chciałabyś/chciałbyś uczestniczyć w podobnych działaniach – zgłoś się do naszego programu wolontariackiego!