Piknik ekologiczny w Wołominie

Pracownia Nauki i Przygody przyjęła zaproszenie Fundacji Nasza Ziemia do udziału w pikniku ekologicznym w ramach programu „Czysty Wołomin”.

Gościom odwiedzającym nasze stanowisko obiecaliśmy wytłumaczenie i instrukcje przeprowadzenia doświadczenia z barwieniem kwiatów. Oto i ona:

Materiały: białe kwiaty: astry, rumianki, krwawniki itp. 3 słoiki, 2 kolory atramentu lub barwinka spożywczego (ew. farbek do jajek) : niebieski i czerwony, woda.

Instrukcja: Do słoików nalewamy wody. Numerujemy słoiki: 1,2,3. Słoik pierwszy to próba kontrolna. Nie barwimy w nim wody, wkładamy kilka kwiatów.

Słoiki 2 i 3 stanowią próby badawcze więc do słoika 2 wlewamy trochę niebieskiego barwnika a do słoika 3 czerwonego. Do słoików 2 i 3 wkładamy po kilka kwiatów. Pierwszy efekt będzie widoczny od 20 min do 2 godzin. Dla pełnego efektu kwiaty pozostawiamy w wodzie dobę.Obserwujemy zmiany.

Wyniki: Kwiaty w słoikach 2 i 3 zabarwiły się. Kwiaty w słoiku 1 pozostały białe.

Wnioski: W łodydze roślin znajduje się tkanka przewodząca wodę ze związkami mineralnymi z korzenia do nadziemnych części rośliny: liści i kwiatów.Wraz z wodą roślina pobrała barwnik co objawia się kolorowymi płatkami kwiatów w próbie 2 i 3.

Wykorzystanie: Oczywiście sposób barwienia jest stosowany od lat. Profesjonalnie wybarwiamy barwnikami wodo-rozpuszczalnymi w dawkach wysokich w odniesieniu do barwników spożywczych, na uzyskany efekt wybarwienia ciętego już kwiatu potrzeba czasu. Zazwyczaj proces wybarwienia kwiatostanu uzyskujemy poprzez aplikację barwnika drogą korzeniową w dawkach rosnących czasowo od chwili widocznej fazy rozwoju pąka nabierającego masy wzrostu.
W przypadku wielu roślin kwitnących takich jak np. Hortensje itp. uzyskanie danego ubarwienia upodabnia się do tzw.skali pH bez zastosowania sztucznych barwników w zależności od zastosowanych nawozów uzyskamy dowolną barwę kwiatostanu w tym zakresie od białoróżowej do ciemnoniebieskiej.