Rok 2021, to przede wszystkim drugi rok pandemii Covid-19, pod pewnymi względami może nawet trudniejszy niż 2020. Zmieniające się bardzo często regulacje państwowe, zmieniające się podejście administracji i obywateli do pandemii wprowadzały chaos i utrudniały planowanie realizacji działań. Okresowo „odmrażano” możliwość realizacji działań programowych, by później ponownie wprowadzać ograniczenia czy lockdowny. Szukaliśmy różnych dróg i sposobów działania, wykorzystując momenty lżejszych obostrzeń na prowadzenie działań programowych, przede wszystkim programów międzynarodowych.
Mimo trudnego roku – w naszej fundacji bardzo dużo się wydarzyło! Opublikowaliśmy sprawozdanie merytoryczne za rok 2021. Jeśli jesteście ciekawi co dokładnie się działo – zajrzycie tam!
A tak w skrócie :)
Prowadziliśmy działania w programach:
- Klub Młodego Odkrywcy
- Wolontariat z przygodą (dołączyło do nas 5 nowych wolontariuszek i wolontariuszy!)
- OsiemPrzezDwa (przeprowadziliśmy ponad 80 godzin spotkań i warsztatów oraz działania ciągłe)
- Gry i grywalizacja (w działaniach w tym programie wzięło udział ponad 80 osób!)
- Działania międzynarodowe (kilka mniejszych projektów oraz wieloletni TrackOne)
- Akademia Pedagogiki Przygody (odbyło się 11 działań „na żywo” i jedno online, wzięło w nich udział ponad 250 osób!)
- Warsztaty outdoor (5 działań – w tym jedne warsztaty trwające 5 dni, w których wzięło udział około 340 osób z różnych grup wiekowych)
- Skala Współpracy NOWEFIO
Ile osób wzięło udział w naszych działaniach?
Według przybliżonych szacunków, w naszych działaniach wzięło udział:
~1100 osób!
Źródła finansowania:
Fundacja realizuje swoje programy dzięki pozyskanym dotacjom, grantom oraz zyskowi wypracowanemu w ramach działalności gospodarczej (głównie sklep internetowy).
Czym są „przychody z nieodpłatnej działalności…”? To wszystkie te działania, które dla Was realizujemy „bezpłatnie” – a ich realne koszty pokrywamy z darowizn, wpłat 1% i pozyskanych grantów.
2021 to był zdecydowanie rok dotacji! Dzięki nim, realizowaliśmy poszczególne programy np. kursy międzynarodowe. Czy to dobrze? To zależy :) Z jednej strony tak – dzięki dotacjom, możemy realizować programy celowane do konkretnych grup. Z drugiej strony – nie bardzo, ponieważ zależymy od grantodawcy, który bywa kapryśny, zależny politycznie, obarczony biurokracją. Nawet jeśli my dostrzegamy potrzebę działania dla konkretnej grupy – lecz jest to nie w smak grantodawcy – nie możemy nieodpłatnie realizować swoich działań. Z grantów nie da się również utrzymać stabilnego zaplecza fundacji. Nikt nie finansuje kosztów „biurowych”, a przecież te granty się same nie napiszą, nie wydrukują, nie wyślą pocztą. Stąd – nieodmiennie prosimy Was o wsparcie w naszym budowaniu niezależności ;) Możecie korzystać z naszego sklepu internetowego, wpłacać darowizny, pomagać nam pozyskiwać darowizny ze sklepów online lub zostać naszym Patronem/Matronką. A inne źródła?
„Zbiórka publiczna” to wszystko co wrzucaliście nam do skarbonki w domku OsiemPrzezDwa – z czego współfinansujemy usprawnienia i koszty działania na warszawskim Jazdowie.
DZIĘKUJEMY za Wasze wsparcie!