Dzień integracyjno-szkoleniowy dla nowych wolontariuszy

plakat_ps_malyGrudzień był wyjątkowym miesiącem dla nas, ponieważ do zespołu fundacji dołączyli nowi wolontariusze. Dzięki małemu grantowi z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu M.st. Warszawa, mogiliśmy dobrze ich przywitać i zorganizować porządny dzień szkoleniowo-integracyjny :) Nie zabrakło gumizeli oraz gier z linami :)

18.12.2016 miało miejsce wspólne spotkanie szkoleniowe dla „nowych” i starych wolontariuszy.

Wspólnie przygotwaliśmy dla nowoprzybyłych warsztat w trakcie którego mogli lepiej poznać nas, fundację oraz siebie :) W myśl znasady „nauka przez działanie” wolontariusze mogli poznać w praktyce:

  • standardy współpracy z wolontariuszami inspirowane programem „Ochotnicy Warszawscy”, prawa, obowiązki i przywileje wolontariusza w fundacji
  • dowiedzieć się czym jest outdoor education i jak realiozwane są działania inspirowane tym nurtem
  • dowiedzieć się czym jest science communications (metoda, którą pracujemy w naszej świetlicy naukowej); jakie są jej teoretyczne i praktyczne podstawy oraz wykonać z naszymi animatorami doświadczenia naukowe
  • poznać kulturę i wartości naszej organizacji, w tym model Skali Współpracy wykorzystywany w działaniach fundacji
  • dowiedzieć się jak korzystać z „książeczki wolontariusza” oraz dlaczego i po co nam to?
  • poznać internetowe savoir-vivre w fundacji oraz zobaczyć jak działa wspólny dysk, kalendarz

Dodatkowo snuli swoje marzenia i cele odnośnie roku wolontariatu u nas :) Każdy z nowych członków zespołu otrzymał koszulkę fundacji.

Wolontariusze zostali oficjalnie przywitani przez „stary” zespół, który wyprawił na ich cześć uroczystą kolację.

W ramach „onboardingu” wolontariusze przeszli jeszcze kurs pierwszej pomocy oraz badanie talentów połączone ze spotkaniem z doradcą zawodowym.

Właściwe zrekrutowanie i przygotowanie wolontariuszy jest dla nas bardzo ważne. Zastanawiacie się z czym się wiąże bycie wolontariuszem w Pracowni?

Zespół wolontariuszy w naszej fundacji realizuje działania polegające na:

– prowadzeniu zajęć w świetlicy naukowej dla dzieci na terenie tzw. domku fińskiego OsiemPrzezDwa

– prowadzeniu warsztatów, zajęć oraz szkoleń dla dzieci i młodzieży w metodyce outdoor education np. warsztaty plenerowe dla uczniów pierwszych klas liceum, których celem jest poprawa komunikacji i zaufania w klasie (przykład takiej realizacji został opisany na stronie fundacji: https://naukaprzygoda.edu.pl/zajecia-outdoorowe-dla-uczniow-lo-im-tytusa-chalubinskiego/). W działaniach tych wykorzystywane są metody plenerowe w tym działania z niskim parkiem linowym.

– wsparcia organizacji szkoleń, warsztatów dla dorosłych (nauczycieli, trenerów, animatorów) z włączania działań outdoor education i tzw. pedagogiki przygody do realizowanych przez siebie działań

– organizacji przedsięwzięć w zakresie animacji społeczno-kulturalnej dla społeczności lokalnej i przyjaciół Osiedla Jazdów (np. Noc Muzeów na Jazdowie, urodziny domku OsiemPrzezDwa, działania wspierające istniejące partnerstwo Jazdów)

– promocję pedagogiki przygody, jako nurtu wspierającego rozwój dzieci i młodzieży oraz dorosłych poprzez organizacje spotkań dyskusyjnych, seminariów, przygotowywanie publikacji i materiałów cyfrowych

Obejrzyjcie zdjęcia autorstwa Adrzeja Kowala:

IMG_7274
Aperture: 3.5
Camera: Canon EOS 50D
Iso: 1000
Orientation: 1
« z 15 »

Projekt „Wolontariat – dobry początek” był finansowany ze środków Urzędu M.St. Warszawy.

LOGO_biale_finansowanie