i po warsztacie „Graj i projektuj gry: Erlebnispädagogik dla początkujących”

W dniach 22-24.03.2013, w Świętochowie w woj. mazowieckim, odbył się kolejny kurs w ramach naszego projektu „Akademia Pedagogiki Przygody„. Tym razem poznawaliśmy podstawy Erlebnispädagogik czyli tzw. pedagogiki przeżyć. Do ostatniego dnia, osiemnastoosobowa grupa warsztatowa trzymała kciuki, żeby jednak zima się wycofała – bo nie nastawialiśmy się na winter outdoor tylko radosne gry i ćwiczenia w słońcu i na trawie. No cóż. Pedagog musi być w końcu elastyczny – i taki okazał się nasz trener, Rafał Ryszka, który dostosował program do panującej, zdecydowanie zimowej aury.

p1040149-2

W trakcie trzech dni warsztatów systematyzowaliśmy teorię dotyczącą nauczania przez działanie i pedagogiki przeżyć, odbyliśmy wiele dyskusji prównujących podstawy teoretyczne tego nurtu z harcerstwem czy adventure eduaction. Było też sporo gier i zabaw, moduł konstruowania narzędzi do gier oraz ćwiczenia z samodzielnego układania i prowadzenia gier. Nasze „wprawki” zostały nagrane, więc ostatniego dnia, wspólnie analizowaliśmy filmy video, które bezlitośnie zarejestrowały nasze zdjęcia ale też kreatywne i błyskotliwe pomysły.

Jak to na takich warsztatach bywa; część uczestników wyjechała z niedosytem, a my już planujemy kolejne kursy i warsztaty w ramach Akademii Pedagogiki Przygody.

Obejrzyjcie: zdjęcia!