Już po raz trzeci prowadziliśmy bezpłatne warsztaty z cyklu „Spotkania Odkrywców” w warszawskiej „Karuzeli“. Warsztaty realizujemy dzięki wsparciu finansowemu jednej z warszawskich firm.
W warsztatach biorą udział dwie grupy – każda po 15 osób, które w tym samym składzie przechodzą cały cykl warsztatowy.
Na pierwszych warsztatach zgłębialiśmy tajniki kuchennego laboratorium. Więcej możecie poczytać tu: https://naukaprzygoda.edu.pl/kuchnia-czyli-laboratorium/.
Kolejne zajęcia upłynęły nam na rozwikływaniu „Tajemnic Wnętrza Ziemi“. Dowiedzieliśmy się czym jest słynny i tajemniczy Pierścień Ognia i co on właściwie znaczy. Rozrobiliśmy także mnóstwo gipsu i odlewaliśmy własne modele wulkanów. Aż miło było patrzeć, jak wulkany „wybuchają” i wylewa się czerwona lawa. Wspólnie zrobiliśmy wielki wulkan ziejący ogniem. Dowiedzieliśmy się, czym jest skala Richtera, jak różnić się mogą trzęsienia ziemi i czym są ruchy płyt tektonicznych.
O wszystkich tych rzeczach, które dzieją się w skali makro rozmawialiśmy przechodząc do skali mikro (a jakie ciekawe skojarzenia dzieci mają z makro i mikro!).
Ostatnie zajęcia dotyczyły ciśnienia i miały tytuł „Ciśnienia na chlapanie“. Oj działo się, działo! Colowa fontanna, wystrzeliwujące rakiety, zgniatanie butelki przy użyciu kostek lodu, przenoszenie wody butelką z wielką dziurą na dole (da się!). A wszystko to na dworze, bo prawdziwym Odkrywcom niestraszna nawet deszczowa pogoda. W koncu to ciśnienie na CHLAPANIE!
Przed nami ostanie zajęcia. 14 czerwca dowiemy się co to tak naprawdę znaczy być Odkrywcą!
A jak wyglądają nasze zajęcia? Każde warsztaty to spotkanie grupki młodych naukowców z dwoma doświadczonymi animatorami Pracowni. Przed zajęciami przynoszą wielkie siaty różnych rzeczy: czasem mleko, olej i miód, innym razem dwieście balonów, mnóstwo pustych butelek i trochę cukru, na kolejne zajęcia soda, kwasek cytrynowy, ocet, cola i suszarka do włosów.
Tak naprawdę to zazwyczaj mamy ze sobą głównie zwykłe artykuły spożywcze, które można znaleźć w każdej kuchni i rzeczy ogólnodostepne jak np. balony. Dla nas ciągle niesmowite jest to jak blisko codziennego życia jest nauka. I jak w prosty sposób i przy użyciu najzwyklejszych przedmiotów można mówić o skomplikowanych rzeczach. Wychodzimy z założenia, że chcemy uczyć się wspólnie w taki sposób, żeby każdą rzecz uczestnicy warsztatów mogli powtórzyć w domu z użyciem tego co znajdą w kuchennej szafce.
Celem warsztatów „Spotkanie Odkrywców” jest rozbudzenie ciekawości poznawczej dzieciaków i wspólne odkrywanie jak ciekawe i pasjonujące mogą być nauki ścisłe. Warsztaty są interdyscyplinarne, zawierają elementy biologii, chemii, fizyki, geografii i psychologii.
Zdjęcia z zajęć można obejrzeć na stronie galeria -> warsztaty naukowe -> Spotkania Odkrywców w Karuzeli 13/14 lub poniżej:
/ap/