Letnia szkoła outdoor education

Wyrusz z nami w przygodę poznania i doświadczania outdoor education! Zapraszamy na 5 dni niezwykłego programu rozwojowego w Warszawie + 8 dni w Gruzji!

Kogo zapraszamy:

– osoby z województwa mazowieckiego

– w wieku 18-25 lat

– zmotywowane i zainteresowane rozwojem w nurcie outdoor education

– porozumiewające się w języku angielskim w stopniu komunikatywnym

– pierwszeństwo będą miały osoby, deklarujące udział w obu częściach programu. Istnieje możliwość zapisania się jedynie na część 1

– w stanie psycho-fizycznym umożliwiającym całodniowe wyjście do lasu z noclegiem w terenie

Program:

Część 1 „FUNDAMENTY: Warszawa, 4-8.07 g.9:00 – 16:00, fiński domek „OsiemPrzezDwa”

  • wprowadzenie do teorii i metody outdoor education poprzez gry i doświadczenia
  • główne zasady projektowania doświadczeń z wykorzystaniem metodyki outdoor education (cykl Kolba, teoria transferu wiedzy, active reviewing, operowanie ryzykiem, ect.)
  • gry i ćwiczenia na niskim parku linowym, slackline oraz inne aktywności z linami :)
  • wyprawa w naturę, biwakowanie w lesie
  • elementy działań adventure therapy
  • Skala Współpracy jako uniwersalny model rozwoju organizacji

Każdego dnia uczestnicy otrzymują obiad i przekąski w ramach „przerwy kawowej”. Nie zapewniamy noclegu na miejscu. Spotykamy się w zielonej enklawie Warszawy, w drewnianym domku fińskim i/lub okolicznych terenach zielonych.

W ramach programu uczestnicy współtworzą wydarzenie i dbają o przestrzeń. Podejmują się niewielkich zadań na rzecz grupy np. dokumentowania instrukcji gier, dbania o wspólną przestrzeń, przygotowania obiadu na ognisku.

Codziennie jest czas na refleksję i analizę własnych doświadczeń rozwojowych ;)

Część 2 „DOŚWIADCZENIE”: Gruzja, 1-8.08

Obóz outdoorowy w Gruzji, wraz z organizacjami outdoorowymi z Armenii, Ukrainy, Łotwy, Gruzji i Rumunii. Wspólna wymiana doświadczeń, metod i inspiracji realizowanych metodami outdoor&adventure education w tych krajach. Udział w tej części nie jest obowiązkowy, choć pierwszeństwo w rekrutacji będą miały osoby, które deklarują udział w wyjeździe. Mamy na niego 5 miejsc.

W ramach projektu pokrywamy wszystkie koszty + koszty podróży.

Istnieje możliwość przedłużenia wyjazdu o 1-2 dni i zwiedzanianie Gruzji :)

Koszt:

Opłata za udział w programie to 245 – 550 zł (w zależności od możliwości i chęci inwestycji). Wszystkie pozostałe koszty finansowane są z projektu „Erasmus+”. W ramach tej opłaty gwarantujemy 5 dniowy, całowniowy program z obiadem w Warszawie oraz pokrycie całości kosztów wyjazdu do Gruzji, w tym kosztów podróży.

Rekrutacja:

Prosimy o wypełnienie formularza do 19.06. Do 22.06 przekażemy infomację zwrotną. Program ruszy pod warunkiem zebrania się min. 10 chętnych.

Kadra:

Szkołę poprowadzi Aga Leśny – trenerka outdoorowa z wieloletnim stażem. Od 10 lat prowadzi najróżniejsze formy rozwojowe z wykorzystaniem outdoor/adventure education i adventure therapy w lesie, górach i na wodzie. Posiada doświadczenie w pracy z grupami małych dzieci, młodzieży oraz dorosłych – w tym szczególnie z nauczycielami, edukatorami i trenerami. Pracowała z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem i osobami ze spekturm autyzmu. Autorka książek, podcastów, publikacji. Pierwsze kroki na ścieżce outdoor education stawiała w organizacji harcerskiej, a następnie ukończyła miedzynarodowe kursy i szkolenia trenerskie m.in. w Outward Bound. Zaraża miłością do „pedagogiki przygody” studenów i kolejne roczniki wolontariuszy w Pracowni Nauki i Przygody.

Agę wesprą trenerki, trenerzy oraz zespół wolontariacki Pracowni Nauki i Przygody – który w ramach międzynarodowego projektu Track One, odwiedza organizacje outdoorowe w Europie zbierając inspiracje do rozwoju tego nurtu w Polsce.

Najczęściej zadawane pytania:

Letnia szkoła outdoor education, w 80% finansowana jest z grantu, w którym grantodawca określa grupę docelową i w tym przypadku są to "młodzi dorośli" od 18 do 25 roku życia.

Udział osób powyżej 25 roku życia jest możliwy w formule pełnej odpłatności, tzn. 1 300 PLN za osobę, bez możliwości uczestnictwa w wyjeździe do Gruzji w sierpniu (zamiast tego możemy zaproponować inny wyjazd zagraniczny, bez ograniczeń wiekowych, jesienią).

Wbrew powszechnemu przekonaniu, outdoor education jest metodą pracy polecaną głównie dla młodzieży i dorosłych, a nie dla dzieci. W mniejszym stopniu sprawdza się wśród małych dzieci ponieważ jej istotą jest pogłębioną refleksja nad zdobytym doświadczeniem. Więcej o tym czym jest outdoor education przeczytasz w naszej strefie wiedzy. Outdoor education to nie to samo co edukacja przyrodnicza i coś więcej niż realizacja zajęć rozwojowych w środowisku przyrodniczym. Jedną z zasad projektowania doświadczeń rozwojowych w outdoor education jest tzw. Cykl Kolba polecany do pracy z dorosłymi.

Odbiorcami naszej letniej szkoły będą tzw. "młodzi dorośli" dlatego program i  metody będą dostosowane do nich. Oczywiście doświadczona/y pedagog przełoży sobie  niektóre propozycje na warianty ciekawe i rozwojowe dla małych dzieci.

Jeśli pracujesz w leśnym przedszkolu weź udział w naszym programie, aby rozwinąć siebie, zainspirować się, poznać inne osoby zainteresowane outdoor education - a w mniejszym stopniu po to by zyskać wiele nowych, konkretnych metod do natychmiastowego zastosowania w pracy z maluchami.

Zgłoszenia: