Outdoor education w służbie socjoterapii – Klub Nauki i Przygody SOS

p1040343-2W 2012 roku nawiązaliśmy współpracę z Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii „SOS” w Warszawie i wraz z panią psycholog z „SOSu”, Elżbietą Potempską, realizujemy projekty wspierania socjoterapii działaniami z zakresu tzw. pedagogiki przygody – przy wsparciu fantastycznych pedagogów i nauczycieli z „SOS”.

Wyjazdy, gry, integracja, ćwiczenia – wszystko to pozwala na spojrzenie na siebie oraz grupę, nauczycieli z innej perspektywy.

Po dobrej współpracy i widocznych, pozytywnych efektach naszej pracy, postanowiliśmy związać się z SOSem na dłużej i założyć w ośrodku KLUB NAUKI I PRZYGODY SOS.

Do kluby mogli się zgłosić wszyscy uczniowie SOS. Nasz plan zakładał, że poprzez wspólne ćwiczenia, rozmowy, gry i zadania przygotujemy się do wspólnej wyprawy w góry! Nasz klub prowadzi duet: Adam Kaczmarek (trener Pracowni) i pani Elżbieta Potempska (psycholog z SOS) przy aktywnej współpracy innych nauczycieli i wychowawców ośrodka.

Nasz klub wystartował we wrześniu i będzie działał do grudnia. Już w listopadzie wyruszamy w nasze wymarzone góry! Co dalej? Zobaczymy!

Poniżej relacja z naszych spotkań, a wkrótce zdjęcia!

19 września 2013

Spotkanie informacyjne w szkole i „rekrutacja” do projektu. Z dużą radością dostrzegliśmy na sali twarze uczniów, którzy uczestniczyli już w naszych projektach pilotażowych wyjazdów klasowych. Ufff, znaczy, że nie było tak źle i dalej chcą coś z nami robić!

26 września 2013

Spotkanie zapoznawczo-intergacyjne. Wspólnie obejrzeliśmy zdjęcia z akcji organizowanych przez Pracownię, a także z poprzednich, wspólnych działań z SOS-em. W niektórych z nich uczestniczyli też uczniowie, którzy przyszli na spotkanie.

Zagraliśmy również w grę konstrukcyjną na współpracę w grupie – marshmallow challenge.

3 października.

To był dzień akcyjny. Była okazja by popróbować i pochodzić na slackline, z asekuracją („pajączek”) i samodzielnie. Zagraliśmy też w grę „Pasterz” – by sprawdzić umiejętności komunikacyjne grupy i współpracy w zespole.

Spotkanie kontynuowaliśmy w sali szkolnej, gdzie przeprowadziliśmy jeszcze jedną grę, tym razem negocjacyjną, gdzie również ćwiczyliśmy umiejętności komunikacyjne.

10 października.

Tym razem spotkanie poświęciliśmy socjoterapii. Były gry na współpracę i komunikację, ale też na rozwijanie myślenia twórczego.

Na koniec ustaliliśmy szczegóły organizacyjne odnośnie zajęć na parku linowym i wycieczki rowerowej do Kampinosu, która czekała nas już w najbliższą sobotę.

 

Projekt „Klub Nauki i Przygody jako sposób kształtowania pozytywnych postaw społecznych podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 1 „SOS” w Warszawie” jest realizowany dzięki finansowaniu ze środków m.st. Warszawy.