„Outdoor zimowy” czyli edukacyjne działania plenerowe zimą były jednym z tematów warsztatów w ramach spotkania „Outdoors as a tool – annual meeting 2015”, które odbyło się na początku lutego w Czarnocinie.
W Polsce znamy wiele metod i technik wykorzystywanych w zimowej aurze. Popularne są aktywności na biegówkach (od wyścigów po obozy wędrowne), biwaki zimowe (w trakcie których można spać w jamie śnieżnej i poznawać zasady bezpieczeństwa w górach) oraz szereg gier możliwych do wykorzystania w czasie jazdy na łyżwach, nartach czy snowboardzie.
Większość gier „letnich” jest możliwych do wykorzystania również zimą. Dotyczy to zwłaszcza gier krótkich i bardzo dynamicznych. Nasza fundacja przetestowała nawet grę na niskim parku linowym i poza tym, że trenerom zmarzły nosy – okazało się, że spokojnie można ćwiczyć na parku przy minusowych temperaturach!
W czasie warsztatów przetestowaliśmy gry typowo zimowe oraz wymyślaliśmy własne aktywności. Gruba warstwa śniegu sprawiała, że mogliśmy bezpiecznie grać w gry kontaktowe na betonowym boisku – co latem jest niebezpieczne. Jedną z takich gier były zawody zespołowe polegające na położeniu na śniegu piłki jak najdalej – ale tak aby żadna część ciała nie dotknęła śniegu. Zadanie z pozoru proste okazało się być sporym wyzwaniem zespołowym:
Zainspirowani przez trenerów z Holandii (co ciekawe, bo tam nie mają zbyt wiele śniegu :]) wymyślaliśmy typowo zimowe gry. Najbardziej kreatywna okazała się koszykówka śnieżna, która mimo dość skomplikowanych zasad, okazała się niezwykle zabawna i niezmiernie podobna do intensywnego rzucania się śnieżkami!
/al/