GATE 2019-GATHERING ADVENTURE THERAPY EUROPE 2019 „COMMON GROUND”
W dniach 24-27 lipca 2019 w Centrum Edukacyjnym Outward Bound Schwangau w Niemczech miała miejsce II edycja międzynarodowego spotkania GATE (Gathering for Adventure Therapy In Europe), która jest największym tego typu wydarzeniem w Europie.
Spotkanie było skierowane do wszystkich praktyków, organizacji i nauczycieli pracujących w nurcie Adventure Therapy, jak i osób zainteresowanych rozwojem w tym kierunku.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji było poszukiwanie wspólnego zrozumienia czym jest Adventure Therapy i eksploracji wspólnego podłoża pracy w tym obszarze, które jest mozaiką różnorodnych metod i nurtów terapeutycznych.
GATE 2019 było wspaniałą platformą do dyskusji i wymiany doświadczeń, połączoną z wieloma warsztatami prowadzonymi przez uczestników oraz prelekcjami wieloletnich praktyków Adventure Therapy: Leiva Einara Gabrielsena z Norwegii, Stephana Natynczuka z Wielkiej Brytanii oraz Rogera Braasa z Niemiec.
Ogromnym atutem całego wydarzenia była przepiękna lokalizacja centrum edukacyjnego u podnóża góry Tegelberg, z którego roztaczał się wspaniały widok na położone w dolinie bawarskie miasteczko Schwangau. Przyroda zachwycała nas co wieczór magicznymi zachodami słońca, które tworzyły niezapomniany nastrój do wspólnych rozmów na koniec dnia.
Nie sposób było sobie wymarzyć lepszych warunków pogodowych do wspólnego doświadczenia otaczającej nas natury, w połączeniu z bogatym programem warsztatowym.
W pierwszym dniu miałam przyjemność wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Lynn van Hoof z Belgii, która zapoznała nas z tajnikami prowadzenia sesji terapeutycznych w przyrodzie, połączonych ze spacerami z wykorzystywaniem elementów natury jako metafor i narzędzi do pracy terapeutycznej.
Druga połowa dnia była wypełniona zarówno wspólną integracją i odpoczynkiem nad przepięknym jeziorem jak i kolejnym blokiem warsztatowym, który tym razem był dla mnie spotkaniem z żywiołami i ich zastosowaniem w pracy z dziećmi, które doświadczyły traum jak i dorosłych cierpiących na zespół stresu pourazowego (PTSD).
Drugi dzień GATE był dla mnie kontynuacją tematu żywiołów i głębszym „zanurzeniem” w żywioł ognia, który odgrywa istotną rolę w terapeutycznym procesie zmiany. Wraz z wszystkimi uczestnikami warsztatów, mieliśmy szansę na osobiste doświadczenie czym dla każdego z nas jest ogień, z jaką siłą go utożsamiamy i jakie ma znaczenie w naszym życiu.
Na zakończenie tego inspirującego wyjazdu, miałam przyjemność dołączyć do spotkania reprezentantów poszczególnych krajów, którzy wspólnie tworzą organizację Adventure Therapy Europe. Spotkanie to zaowocowało wieloma ważnymi decyzjami na następne dwa lata, jak również moim zaangażowaniem w struktury organizacji i dołączeniem do społeczności jako reprezentant na Polskę.
GATE 2019 było dla mnie bardzo budującym doświadczeniem, swoistymi świętem międzynarodowej społeczności praktyków i entuzjastów Adventure Therapy, w którym miałam wielkie szczęście uczestniczyć, dzięki Pracowni Nauki i Przygody!
Marta Gielata