Warsztat aktywnych technik omawiania ćwiczeń – relacja

W dniu 16. sierpnia 2017, w siedzibie Fundacji „OsiemPrzezDwa”, odbył się warsztat w ramach cyklu warsztatów „Rozwijalnia” – krótkich działań rozwojowych adresowanych do wszystkich zainteresowanych promowanymi przez Fundację metodami rozwojowymi.

Tym razem tematem spotkania były aktywne techniki omawiania ćwiczeń (active reviewing). Ich celem jest pogłębienie refleksji i sprawienie, by doświadczenie, które stało się udziałem grupy, było też dobrą okazją do pogłębiania wiedzy – o sobie samym i innych uczestnikach.

Podstawowy sposób na zakończenie ćwiczenia to grupowa dyskusja prowadzona przez trenera/facylitatora – ogranicza się do werbalnego przekazu i odpowiedzi na pytania takie jak: Co wam sprawiło trudność w tym zadaniu? Jak się czujecie po jego wykonaniu? Czego się nauczyłeś o sobie w tym doświadczeniu? Jest to metoda tyleż niezawodna, co… zwyczajnie nudna, zwłaszcza jeśli jest to kolejne ćwiczenie i kolejny raz omawianie w ten sam sposób.

Aktywne techniki omawiania ćwiczeń pozwalają odejść od tego schematu i sprawić, że poziom energii w grupie pozostaje podczas refleksji na zbliżonym poziomie, co podczas samej aktywności oraz za każdym razem przebiega inaczej.

Światowej sławy mistrzem w tej materii jest Roger Greenaway, w którego warsztacie prowadzonym w Polsce mieliśmy okazję uczestniczyć – środowy warsztat miał na celu rozprzestrzenienie fantastycznej wiedzy, której dostarczyło nam to spotkanie. Gorąco polecamy jego stronę internetową poświęconą głównie tej tematyce http://reviewing.co.uk. To istna kopalnia praktycznej i bezcennej wiedzy!

W warsztacie uczestniczyło 8 osób, w tym spore grono stałych współpracowników Fundacji, co nas niezmiernie cieszy. W dalszej perspektywie rozważamy powtórzenie tego tematu w ramach „Rozwijalni” – uczestnicy sami o to prosili. Wniosek z tego, że się podobało, a jednocześnie pozostał niedosyt – a zapewniamy Was, jest z czego czerpać. Dorobek samego Rogera to materiał na kilka, kilkugodzinnych spotkań!

Zapraszamy serdecznie na kolejne edycje „Rozwijalni”.

 

jk