Warsztaty na forum Klubów Młodego Odkrywcy – relacja

W dniach 16-17 listopada 2018 mieliśmy niezwykłą okazję prowadzić warsztaty na Forum KMO w Centrum Nauki Kopernik. Kluby Młodego Odkrywcy to niezwykłe kręgi zainteresowań prowadzone przez nauczycieli i edukatorów- pasjonatów. Forum to ich doroczne, dwudniowe spotkanie, przepełnione inspiracjami, warsztatami i wykładami.

My prowadziliśmy warsztat „W KMO nie oceniamy”, reklamowane tak:

„Często mówimy o niestosowaniu ocen w KMO, ale jeśli nie ma ocen, to jak informować Klubowiczów o ich postępach? Podczas warsztatów omówimy alternatywne dla „tradycyjnych” ocen szkolnych rozwiązania. Opiekunowie będą mieli okazję pogłębić własne rozumienie koncepcji oceniania kształtującego i przyjrzeć się możliwościom praktycznego jej zastosowania w swoich klubowych działaniach. Aby, w myśl zasady KMO, budować wiedzę na własnym doświadczeniu, uczestnicy wezmą też udział w specjalnej grze szkoleniowej, podczas której na własnej skórze przekonają się, jakie formy informacji zwrotnej działają na nich najlepiej.”

W ramach warsztatów ćwiczyliśmy i rozmawialiśmy o ocenianiu kształtującym, chwaleniu, informacji zwrotnej – feedbacku i ich konsekwencjach dla ucznia oraz nauczyciela.  Dzięki uprzejmości Pracowni Gier Szkoleniowych, mieliśmy okazję zagrać w grę symulacyjną”30 karatów” dedykowaną właśnie nauczycielom.

Miło nam pogłębiać stałą współpracę z Centrum Nauki Kopernik. Dziękujemy za to niezwykłe spotkanie i trzymamy kciuki za KMOizację Polski i całego świata :)