Relacja z pierwszej części trenerskiego kursu outdoorowego

W dniach 25-30.11.2019 Centrum Edukacyjne KFUM Brevik w Szwecji gościło czwartą edycję outdoorowego kursu trenerskiego 2019/2020, którym wzięło udział ponad 20 osób z Holandii, Niemiec, Łotwy, Szwecji wraz z naszym kameralnym duetem z Polski z składzie Marta Gielata i Ola Woźniak. Tak po powrocie opisały swoje wrażenia i doświadczenia.

Ola „Szkolenie Train the Trainer odbyło się pod koniec listopada w malowniczo położonym obozie Brevik w Szwecji. Wzięło w nim udział 27 osób z 5 krajów Europy. Podczas 6 dni obozu mieliśmy okazję zapoznać się z pojęciem trenera outdoor od podszewki – zgłębić podstawy związane z pracą w grupach oraz poznać najważniejsze aspekty metodyki prowadzenia zajęć outdoorowych. Zajęcia odbywały się w formie teoretycznej i praktycznej, wewnątrz oraz na zewnątrz z wykorzystaniem niesamowitych walorów regionu w którym się znajdowaliśmy. Była możliwość kajakowania, wspinaczki, wypraw górskich oraz wieczornego survivalu zakończonego gotowaniem przy wspólnym ognisku. Czterech trenerów na zmianę prowadziła zajęcia, które odbywały się w mniejszych grupach. Przedstawiony w pierwszym dniu szkolenia scenariusz był realizowany z dużą dozą spontaniczności. Każdy mógł dowiedzieć się tego co potrzebował, przećwiczyć to co chciał lub po prostu porozmawiać. Był czas na refleksje, zadawanie nurtujacych pytań oraz zabawę. Dni zaczynały się wcześnie, a kończyły często późną nocą, ale integracja była ważnym elementem wyjazdu – gry, zabawy, śpiewy i gorące sesje w saunie umilały wspólne chwile. Dostaliśmy również zadanie domowe, które zrealizowane będzie w trakcie drugiego, lutowego etapu szkolenia – w Holandii.”

Marta:

„Gospodarze i organizatorzy z Buitendoor zapewnili nam wspaniałe warunki i piękny teren, byśmy mogli skupić całą naszą energię na zgłębianiu tajników „experiential/outdoor education” pod okiem profesjonalnych trenerów: Floora, Nicka, Leslie i Tobiasa. Cały tydzień szkolenia wypełniony był nauką przez doświadczenie od gier zespołowych, metod podsumowujących, modelu kooperacji, cyklu Kolba, poprzez gotowanie na ogniu, przeprowadzeniu zespołowej ekspedycji i skończywszy na zaciętych dyskusjach, rozmowach i integracji na koniec każdego dnia. Zespół trenerski włożył mnóstwo energii, by każdy z nas znalazł coś dla siebie, mimo różnych doświadczeń i oczekiwań.

Mieliśmy bardzo sprzyjającą przestrzeń do wspólnej pracy grupowej, by w roli uczestników doświadczyć na własnej skórze procesu grupowego, który niejednokrotnie kończył się długimi dyskusjami i wzbudzał szereg emocji od złości po zadowolenie. Mimo wymagających rozmów, każda z nich przesuwała nas w kierunku większej kooperacji, wypracowywaniu wspólnych rozwiązań i otwartego dialogu.

To co zapadło mi w pamięci najbardziej, to czas spędzony na przygotowywaniu wspólnych obiadów przy ognisku, gdzie mieliśmy okazję spróbować pysznego łososia upieczonego na otwartym ogniu, na specjalnie przygotowanych do tego drewnianych deskach. Do tego mnóstwo innych przysmaków, które razem złożyły się na przepyszny obiad!

Cennym doświadczeniem był również dzień poświęcony na ekspedycję, gdzie każdy z nas mógł spędzić go w inny sposób; odkrywając okoliczne tereny kajakiem, na piechotę, w pojedynkę bądź w grupie. Każdy z nas wrócił na koniec dnia z dawką pozytywnych wrażeń, dobrych emocji i mnóstwem cennych refleksji.

Nie mogliśmy życzyć sobie lepszej pogody na czas szkolenia, która zdecydowania przyczyniła się do ogólnego sukcesu szczególnie, że w ostatnich dwóch dniach urzekła nas przepięknymi zachodami słońca nad pobliskim jeziorem!

Już nie mogę doczekać się drugiej części wyjazdu w Holandii w lutym przyszłego roku, gdzie będziemy mogli spróbować swoich sił w roli trenerów.”

Ola Woźniak i Marta Gielata