Adventus 2014 – relacja i zdjęcia

W dniach 24-25.05.2014 odbyła się trzecia edycja warsztatów „Adventus” czyli pedagogika przygody „dla początkujących”. Tegoroczna edycja była rekordowa – przyjechało aż 24 uczestników, a na warsztaty była lista rezerowa :)

Pogoda dopisała i spędziliśmy dwa słoneczne dni pod Warszawą, uczestnicząc w szeregu działań praktycznych przeplatanych krótkimi blokami teoretycznymi. Głównym celem Adventusa było przeżycie na własnej skórze czym mogą być działania pedagogiki przygody – dlatego głównie graliśmy, ćwiczyliśmy, biegaliśmy w najróżniejszy sposób. Były gry ruchowe, kooperacyjne, symulacyjne, przyrodnicze. Prawie każda aktywność kończyła się podsumowaniem – koniecznym dla transferu doświadczenia uczestników do ich codziennego życia.

szkola_w_ruchuMamy nadzieję, że udało się zainspirować uczestników do włączenia pedagogiki przygody do katalogu swoich ulubionych metod pracy. Nauczyciele i pedagodzy, którzy uczestniczyli w warsztatach, w łatwy sposób mogą przenieść część gier i praktyk do szkoły – wprowadzając w ten sposób również idee programu MEN „Szkoła w Ruchu”.

Ważnym blokiem zajęć były ćwiczenia na niskim parku linowym. Wszyscy uczestnicy grali w podstawową grę na parku, a tym, którym metoda ta szczególnie się spodobała – zaproponowaliśmy trudniejsze, bardziej złożone gry.

W ankietach ewaluacyjnych uczestnicy wskazywali na przydatność warsztatów dla ich codziennej pracy, radość z nowych znajomości i dwóch dni na świeżym powietrzu, uważność trenerów oraz na zbyt krótki czas trwania warsztatów. Ufff, pozostawiliśmy w nich niedosyt :)

To dobrze – ponieważ na jesieni planujemy „pedagogikę przygody drugiego stopnia” dla wszystkich uczestników naszych poprzednich warsztatów.

Kogo nie było – niech żałuje i zapisuje w kalendarzu datę kolejnej edycji: 27-28.09.2014.

Obejrzyjcie zdjęcia (poniżej lub na stronie „Galeria”).