Relacja z kursu linowego ERCA – LRC 2016

p1030006W dniach 20-23 października 2016, w Popowie k. Warszawy odbyła się czwarta edycja kursu budowy i działań na niskim parku linowym „Low Ropes Course for Education”, zakończona egzaminem na certyfikat ERCA (European Ropes Course Association) „Temporary Low Ropes Course Instructor&Constructor”.

Uczestnicy przeszli intensywne szkolenie teoretyczne i praktyczne. Program szkolenia przeplatany był aktywnościami z zakresu experiential education, tak aby dać uczestnikom dobre spojrzenie na możliwości wykorzystania nowych umiejętności w przyszłości. Pierwszego dnia, nasi trenerzy – Daniel Dammier i Bastian Kaspert – pokazali nam zdjęcia z własnego, wysokiego parku linowego w Hannowerze, gdzie od 15 lat prowadzą programy rozwojowe dla młodzieży i dorosłych z wykorzystaniem wysokich aktywności linowych. W ramach kursu zagospodarowane było aż 38 godzin szkoleniowych. Niestety wiele z nich w strugach deszczu i niskich temperaturach powietrza – ale opłaciło się! Wszyscy uczestnicy pozytywnie zdali egzaminy!

Do egzaminu stanęło wszystkich 9 śmiałków, którzy musieli wykazać się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa, fizyki, znajomości materiałów oraz kontekstu przyrodniczego budowania niskich parków. Następnie przystąpili do egzaminów praktycznych; z węzłów oraz budowania i prowadzenia treningu z wykorzystaniem mobilnego parku linowego. Polska zyskała 8 nowych instruktorów z europejskim certyfikatem. Jeden certyfikat powędrował, wraz z naszym gościem Sandorem na Węgry. 3 nowych certyfikowanych instruktorów pochodzi z naszej ekipy. Marysiu, Asiu i Kowalu –  jesteśmy z Was dumni!

p1030032

Równolegle do kursu odbyło się odnowienie ważności certyfikatu dla, którzy ukończyli szkolenie w ubiegłych latach. Standardy ERCA wymagają odnawianiem ważności certyfikatów co trzy lata, co jest podyktowane doświadczeniem trenerów ERCA na całym świecie.

Pracownia Nauki i Przygody jest jedyną organizacją w Polsce, która organizuje kursy certyfikowane i odnawianie certyfikatu instruktora i konstruktora LRC ERCA.

Oto jak uczestnicy podsumowywali kurs na ostatniej sesji zamykającej:

Nasi trenerzy poświęcili dużo swojego „prywatnego” czasu dla nas jako grupy. Byli nie tylko instruktorami – pomogli nam zbudować grupę i stworzyć doskonałą atmosferę!

Zrozumiałam, że robienie kalkulacji i sprawdzanie udźwigów poszczególnych elementów aktywności linowych nie jest suchą teorią. Jest to bardzo potrzebne i pomaga w budowaniu jak najbezpieczniejszych konstrukcji.

Dziękuję za wiele praktycznych, konkretnych wskazówek. Dziękuję za idee i danie mi nowej energii do działania!

Ten kurs stanowi moment zwrotny w moim rozwoju. Zostawia wiele pytań. Dziękuję!