Relacja z outdoorowego kursu trenerskiego cz.2

W dniach 7-12.02.2020, w holenderskim miasteczku Ommen, odbyła się druga część outdoorowego kursu trenerskiego 2019/2020, którego gospodarzem była lokalna fundacja Olde Vechte, zaprzyjaźniona z organizatorem z Buitendoor.

W trakcie drugiej części kursu w Ommen mieliśmy okazję sprawdzić swoich sił w roli trenerów i wykorzystać umiejętności i wiedzę zdobytą podczas tygodniowej pracy grupowej w Szwecji. Każdy z nas miał za zadanie przygotować w parach dwu godzinny program, który mogliśmy zaprezentować pozostałym uczestnikom szkolenia. Wszystkie sesje warsztatowe były świetną okazją do nauki, szczególnie, że ekipa trenerska zadbała o bardzo wnikliwy i konstruktywny „feedback” na zakończenie każdego programu. To co było dla mnie bardzo cenne, to nauka przez doświadczenie, gdzie mogłam zaobserwować bardzo różne sposoby prowadzenia warsztatów i różnorodność gier i metod pracy z grupą. Każdy uczestnik wniósł coś swojego, co w efekcie złożyło się na ciekawą mozaikę styli.

Oprócz szlifowania swojego warsztatu trenerskiego, mieliśmy też przyjemność wziąć udział w dwóch bardzo ciekawych sesjach prowadzonych przez zaproszonych gości. Jednym z nich był Pieter Schoe,
który pozwolił nam zgłębić tajniki Skali Współpracy, dzieląc się swoim wieloletnim doświadczeniem. Przedstawił nam nowo opracowaną, poszerzoną wersję modelu, która wzbudziła nasze duże zainteresowanie. Dodatkowo Pieter zaprosił nas na koniec spotkania do wspólnej gry grupowej, której rezultaty mogliśmy w bardzo praktyczny sposób przenieść wprost na model Skali Współpracy.

Drugą bardzo praktyczną sesją były warsztaty z efektywnego przygotowywania szkiców, rysunków, które można wykorzystać w trakcie zajęć z grupą. Mieliśmy przy tym dużo dobrej zabawy i okazji by
poćwiczyć swoją kreatywność. Otrzymaliśmy od prowadzącego cenne wskazówki dotyczące tworzenia własnej bazy ikon i jej poszerzania.

W przedostatni dzień kursu, gościliśmy w Olde Vechte grupę studentów z pobliskiej uczelni w Zwolle, którzy przyjęli zaproszenie naszego organizatora Buitendoor. Po raz kolejny stanęliśmy w roli trenerów, tym razem przed prawdziwą grupą, by zaprezentować efekty naszej tygodniowej pracy. Pomimo obaw i niepewności dzień okazał się bardzo udany i przyniósł nas sporą dawkę satysfakcji ze wspólnie przeprowadzonych warsztatów!

/Marta Gielata/