Ścieżka rozwoju zespołu: warsztat trenerski o modelu Skali Współpracy

Zapraszamy na warsztat o nowym modelu, podejściu do dynamiki grupowej, prowadzonym przez jednego z jego twórców!  

Zapisy: https://app.evenea.pl/event/skalawspolpracy21/

Warsztat w języku angielskim na poziomie train-the-trainers.

Jak na warsztat zapraszają twórcy i trenerzy pracujący od lat z tą koncepcją:

„Collaboration is usually not an goal in itself. It is a way of getting together somewhere. Attention then goes to the 'real’ goals: results, resources, strategy, procedures, vision, mission, etc. In situations where cooperation comes under pressure, the cooperation itself is not often examined. Attention goes to mistakes, no response, the goals have not been achieved, the result is not yet there, etc. Our roadmap to team development takes a closer look at the collaboration itself. A world of difference is made in three worlds. This insight makes it possible to make shared goals visible (if they can be found) and thus be able to look differently at differences in working method, time schedule, and need for results. Sometimes paying attention to the collaboration seems too scary, too close, too exciting, paying attention to it in a collaborative way gives space, air, a new direction and better results. A roadmap to team development and a high level of cooperation is available now!”

Dlaczego warto wziąć udział?

Model Skali Współpracy jest odpowiedzią na wyzwania w pracy ze zróżnicowanymi zespołami, w których:

  • istnieje zróżnicowany poziom motywacji poszczególnych osób, część osób wykazuje opór, 
  • członkinie i członkowie unikają zaangażowania lub brania odpowiedzialności,
  • najbardziej zaangażowani szybko ulegają wypaleniu.

O modelu

The Scale of Cooperation (Skala Współpracy) jest modelem opracowanym przez zespół trenerów z Holandii. Stosowany z powodzeniem od kilkunastu lat, dopiero upowszechnia się w Polsce. Model pozwala zrozumieć w jakim „stadium” znajduje się grupa oraz poszczególni jej członkowie oraz jak można wspomóc proces ich lepszej współpracy oraz zaangażowania. Ścieżka zarysowana przez model wiedzie od konfliktu poprzez stagnację do zaangażowanej współpracy lub… z powrotem! Siłą modelu jest jego prostota oraz powiązanie z innymi, powszechnie stosowanymi modelami w działaniach związanych z rozwojem. W Holandii największą popularność zdobył pośród niewielkich organizacji biznesowych, administracji publicznej oraz placówkach ochrony zdrowia. W Polsce, na razie, stosowany jest głównie w organizacjach pozarządowych oraz edukacji. 

Program: 2dni, 14h zegarowych (2x7h) z przerwami

  • Dzień 1: poznanie podstaw teoretycznych i źródeł modelu; dogłębne poznanie modelu i wynikających z niego implikacji praktycznych; doświadczenie działania w poszczególnych stadiach i ich konsekwencji w komunikacji, nastawieniu, udzielaniu informacji zwrotnej, zarządzaniem energii zespołu. Wykorzystywanie Skali w diagnozie wyzwań i mocnych stron konkretnych grup.  
  • Dzień 2: praca z dynamiką zespołu działającego w konflikcie/oporze, stagnacji/unikaniu oraz zarządzanie energią i przeciwdziałanie wypaleniu w zespołach wysoko zaangażowanych. Poznanie narzędzi dostosowanych do poszczególnych członków zespołu wspierających m.in. udzielanie informacji, rozbudzanie motywacji. Plany rozwoju zespołu inspirowane ścieżką ku współpracy. Przykłady zastosowań modelu w organizacjach. Sesja pytań i odpowiedzi.

Szkolenie prowadzone będzie w metodyce experiential education czyli nauki poprzez doświadczenie. W programie znajdzie się szereg gier oraz ćwiczeń wraz z obmówieniami pozwalające doświadczyć uczestnikom prezentowane zagadnienia teoretyczne w sposób praktyczny, a następnie przejścia do „meta poziomu” trenerskiego.

Pracujemy w godzinach 9:00 – 16:00 w przerwą na lunch i „przerwami” kawowymi w trakcie. Przed i po warsztacie zapraszamy na networkingową kawę :)

Dla kogo?

Do udziału w warsztacie zapraszamy trenerów, nauczycieli, edukatorów oraz liderów organizacji, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o możliwości pracy z modelem. 

Lokalizacja*

Warsztat odbędzie się w OsiemPrzezDwa na warszawskim Jazdowie. Jest to, tak zwany, „Domek Przygody” prowadzony przez Pracownię Nauki i Przygody. Drewniany domek, wyremontowany społecznie przez wolontariuszy, posiada niezwykły klimat. Nie znajdziecie tu warunków typowych dla nowoczesnych sal szkoleniowych. Zamiast tego, wkroczycie do drewnianego wnętrza ukrytego w centrum Warszawy, w którym czuć klimat grona entuzjastów tworzących unikatowe, przyjazne i domowe miejsce rozwoju. Domek otacza zielony ogród w którym zrealizujemy część ćwiczeń w miarę dobrej pogody.

Uwaga: na teren Osiedla Jazdów obowiązuje zakaz wjazdu samochodów. Najlepiej przyjedźcie komunikacją miejską lub rowerem.

* w przypadku grupy większej niż 12 osób przeniesiemy warsztat do większej sali

Prowadzący

Floor Vullings (Holandia) – doświadczony trener biznesowy oraz coach o korzeniach outdoor education. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z organizacjami z różnych branż i sektorów: od przemysłu & biznesu przez administrację państwową i samorządową, placówki oświaty oraz organizacje pozarządowe. Pracuje w całej Europie (głównie w Holandii, Belgii, Francji, Niemczech) jako trener i facylitator wspierający tworzenie efektywnych i zaangażowanych zespołów. Założył organizację Buitendoor, która w ciągu 10 lat urosła od kilku do kilkuset członków. Wielokrotnie pytany o czynnik sukcesu takiego rozwoju odpowiadał: Skala Współpracy działająca w DNA naszej organizacji. 

Aga Leśny (Polska) – od niedawna określa swoją profesję jako „experience designer” ponieważ nie znalazła, jak dotąd, lepszego określenia na jej największą pasję: projektowanie oraz przeprowadzanie ludzi przez wzmacniające doświadczenia rozwojowe. Pracuje jako trenerka, facylitatorka, tutorka w obszarze edukacji, organizacji pozarządowych i biznesu. Jest również antropolożką, co daje jej umiejętność dostrzegania szerokiego kontekstu funkcjonowania jednostek i grup. Specjalizuje się w prowadzeniu warsztatów i szkoleń w metodyce experiential education z wykorzystaniem gier oraz symulacji. Często wychodzi poza tradycyjne ramy formatów szkoleniowych; jest propagatorką działań rozwojowych w naturze. Posiada liczne kwalifikacje i certyfikaty związanych outdoor i experiential education. Współpracuje z międzynarodowym zespołem doskonalącym model Skali Współpracy i jest jego propagatorką w Polsce.

Aga & Floor tworzą zgrany i doświadczony duet trenerski. Przeprowadzili wspólnie wiele projektów szkoleniowych w całej Europie. Wspólnie napisali pierwszy artykuł o Skali Współpracy >>>. Ten duet zapewnia dużą dawkę profesjonalnej wiedzy, przykłady zastosowań w praktyce oraz dobrą atmosferę wydarzenia!

Co zawiera opłata za warsztaty?

Cena: 850 (zw z VAT)

  • książkę o modelu w języku angielskim oraz wszelkie materiały edukacyjne
  • „przerwy kawowe” ze zdrowymi przekąskami
  • dwa wegetariańskie obiady

Pracownia Nauki i Przygody jest organizacją pożytku publicznego działającą na zasadach non-profit. Biorąc udział w naszych działaniach wspierasz naszą misję rozwoju pedagogiki przygody w Polsce!