LARP (z ang. live action role-playing) to „aktywność na pograniczu gry i sztuki, podczas której uczestnicy wspólnie tworzą i przeżywają opowieść”.
Larpy zyskują coraz większą popularność w Polsce i przestały być już kojarzone wyłącznie z niszową rozrywką. Temat larpów w edukacji oraz rozwoju wciąż wymaga jednak większej eksploracji.
Jako wydarzenie towarzyszące konferencji Edukacja Przygodą, postanowiliśmy zorganizować edu-larpa wraz z warsztatami! Gra jest otwarta również dla osób nie biorących udziału w konferencji.
|Zapraszamy więc na edukacyjną, teatralną grę fabularną oraz późniejszą prelekcję dr Michała Mochockiego o wykorzystaniu tej niezwykłej formy edukacji. Co charakteryzuje edu-larpy?
- gra toczy się w umownej, ograniczonej przestrzeni, zazwyczaj z użyciem rekwizytów i kostiumów,
- uczestnicy przyjmują role fikcyjnych postaci zaangażowanych w konflikt fabularny którego rozwiązanie jest głównym elementem rozgrywki, każda postać ma pewien zasób informacji o genezie konfliktu i osobach/grupach w nim uczestniczących, każda otrzymuje też konkretne cele do osiągnięcia,
- organizatorzy gry nakreślają zwykle tylko sytuację wyjściową, a dalszy przebieg konfliktu zależy od samodzielnie podejmowanych decyzji i działań graczy (negocjacji, podstępów, dedukcji, walki, gospodarowania zasobami i informacjami), z okazjonalnymi interwencjami koordynatorów,
- organizatorzy zapewniają graczom dużą swobodę działania w dążeniu do celów, ograniczoną tylko rolą i względami bezpieczeństwa (np. kontakt fizyczny z drugim uczestnikiem jest zakazany lub obwarowany zastrzeżeniami).
Program
- 10:00 przyjazd, rejestracja w pokojach (dla osób zostających na konferencji)
- 12:00 warsztaty wprowadzające i gra teatralna LARP. W czasie i po grze przewidziane są przerwy.
- 17:00 Warsztat: Możliwości wykorzystania edu-larpów w edukacji i działaniach wspierających rozwój, dr Michał Mochocki (UKW w Bydgoszczy)
Zobacz fragment wystąpienia dr Michała Mochockiego o Larpach:
Informacje organizacyjne
Udział w całym wydarzeniu kosztuje 350 zł. Cena obejmuje udział w profesjonalnie przygotowanej grze fabularnej oraz warsztaty prowadzone przez gościa specjalnego.
Nocleg i wyżywienie uczestnicy wykupują we własnym zakresie na terenie ośrodka konferencyjnego (po atrakcyjnych cenach i w różnych wariantach) lub okolicy.
Wydarzenie odbędzie się pod warunkiem zebrania się min. 20 osobowej grupy. Zgłoś się!
LARPA organizuje dla nas Fundacja artystyczno-eventowa „Fantazmat”