Adventus #5 – relacja

Kacze Bagno – miejsce inicjatyw pozytywnych w dniach 18-20 IX 2015 było scenerią dla piątej już edycji Adventusa, czyli warsztatu pedagogiki przygody dla początkujących.

Na warsztat składało się kilkanaście gier/zadań, które pozwalały uczestnikom bezpośrednio przeżyć treści jakie zawierają się w pedagogice przygody, a teoria tylko małymi porcjami uzupełniała te doświadczenia. Dzięki temu poziom energii w grupie uczestników cały czas znajdował sie na wysokim poziomie.
Jednocześnie pogoda pozwalała na nieskrepowane korzystanie z uroków okolicznej przyrody i eksploracji natury w wielu wymiarach, różnymi zmysłami.
Poza bezpośrednim doświadczaniem i odczuwaniem składowym elementem niemal każdego działania była reflaksja mająca uwypukilć odczucia i kształtować praktyczne wnioski towarzyszące poszczególnym zadaniom.
Mimo dużej różnorodności treściowej powiązanej z aktywnością fizyczną w ankietach ewaluacyjnych uczestnicy zaznaczyli, że chcieliby przebyć jeszcze raz taką drogę, a nawet dłuższą, tzn w większym wymiarze czasowym – to chyba dobry wskaźnik potwierdzający, że pedagogika przygody ma sens!