Nasza fundacja, wraz z Okręgiem Mazowieckim ZHR, w maju 2014 wygrała konkurs na działalność kulturalno-artystyczną domku 8/2 na warszawskim Osiedlu Jazdów.
Kontakt
Koordynatorką ogranizacyjną domku jest: vacat, domekprzygody@naukaprzygoda.edu.pl. Do czasu znalezienia nowej gospodyni/gospodarza prosimy o kontakt z biurem fundacji: pracownia@naukaprzygoda.edu.pl.
Grupy harcerskie, chcące zorganizować w domku swoje wydarzenie prosimy o kontakt z biurem Okręgu Mazowieckiego ZHR.
Aktualności
Nowości i program działań w Domku Przygody na bieżąco: kliknij!
Dobre praktyki
Ważne informacje dla organizatorów spotkań/warsztatów w domku:
Zasady ogólne
1. Jesteś tu współgospodarzem, jak w górskim schronisku czy na jachcie. Nie zatrudniamy "ekipy sprzątającej " ani "obsługi" domku. Dbaj, wraz z nami, aby domek był przestrzenią czystą, bezpieczną i przyjazną.
2. Domek wraz z przyległym ogródkiem jest przestrzenią wolną od alkoholu i papierosów za to pełną klimatu i pozytywnej energii!!!
3. Zgłaszaj awarię i braki w wyposażeniu/ środkach czystości do biura fundacji: pracownia@naukaprzygoda.edu.pl.
4. Zostaw domek w lepszym stanie niż go zastałeś, w tym: przynieś drewno, dla tych którzy przyjdą po Tobie, zostaw porządek (pozmywaj, wyrzuć śmieci z kuchni i WC, pozmiataj/zmyj podłogę w sali z której korzystałeś + WC). Nawet jeśli nie Ty paliłeś/aś w kominku - może ktoś inny nagrzał domek dla Ciebie? Bądź przyjacielem następnych gości!
5. Jeśli widzisz śmieci w ogrodzie czy przed domkiem: posprzątaj je proszę. To często rezultat nocnego ataku ptaków na pobliskie kosze na śmieci.
6. Gdy potrzebujesz zostawić w domku swoje rzeczy np. na kolejne zajęcia - spakuj je w pudełko i podpisz. W innym przypadku, rzeczy "przewędrują" w nieznane lub mogą zostać wyrzucone.
7. Zabierz ze sobą resztki jedzenia, słodyczy, napojów. Jeśli zostawisz je w domku, zaopiekują się nimi myszy lub pleśń.
Parkowanie na Osiedlu Jazdów
Na Osiedlu Jazdów obowiązuje zakaz wjazdu i parkowania. Możliwy jest „dojazd do posesji” czyli „podrzucenie rzeczy/dzieci” pod domek i wyjechanie poza teren osiedla.
Niestety na osiedlu nie ma miejsc parkingowych dla gości wielogodzinnych wydarzeń, rodzin z dziećmi czy artystów przywożących sprzęt. Każdorazowo muszą oni opuścić teren osiedla po wypakowaniu niezbędnych rzeczy. Wyjątkiem jest zatoka postojowa na końcu ul. Jazdów, której zostawiają auta czasowo, gospodarze domków lub goście mieszkańców (używają zielonych, specjalnych identyfikatorów). Poza zatoką nie ma legalnych miejsc postojowych.
Możliwy jest indywidualny kontakt z kierownictwem zabytkowej przychodni na ul. Jazdów i uzgodnienie odpłatnego miejsca parkingowego na terenie przychodzi (informacji udziela pan ochroniarz).
Samochody można parkować pod szkołą na ul. Jazdów zgodnie z postawionymi tam znakami, w ciągu ulic Piękna-Górnośląska, na płatnym parkingu ul. Piękna 4 lub Górnośląska 7a.
Odwiedzajcie nas przyjeżdżając rowerami lub komunikacją miejską. Nasze osiedle jest zieloną enklawą w centrum miasta w której chcemy spokojnego ruchu wewnętrznego, możliwości spacerowania. W domkach bawi się mnóstwo dzieciaków – zależy nam na ich bezpieczeństwie i możliwości biegania, jeżdżenia na rowerach, hulajnogach po okolicy. Na teren osiedla wjeżdżają samochody mieszkańców i czasowo, w niewielkim stopniu, przedstawicieli organizacji pozarządowych. Nie ma miejsc parkingowych dla gości wydarzeń, spacerowiczów z Łazienek, odwiedzających Sejm.
Nieświadomi goście, zostawiający swoje samochody na wiele godzin w niedozwolonych miejscach, stają się powodem napiętej atmosfery, która kończy się wezwaniem straży miejskiej która odholowuje samochody.
Śmieci i sprzątanie
Zasady segregacji śmieci
Segregujemy śmieci: do koszy plastik, papier, zmieszane, bio. Szkło wyrzucamy bezpośrednio w wiacie śmietnikowej.
Do papieru wrzucamy: czyste opakowanie z papieru i tektury, gazety, czasopisma, ulotki, kartony, zeszyty, papier biurowy.
Nie wrzucamy: zatłuszczonych opakowań z papieru, zużytych ręczników papierowych i chusteczek. Powinny trafić do zmieszanych.
Do metali i tworzyw sztucznych wrzucamy: zgniecione butelki plastikowe, nakrętki od butelek i słoików, worki foliowe, torebki, kartony po soku i mleku, puszki.
Nie wrzucamy: zatłuszczonych styropianowe opakowania żywności na wynos. Powinny trafić do zmieszanych.
Do szkła wrzucamy: słoiki bez nakrętek, butelki bez nakrętek.
Nie wrzucamy: szkła stołowego, ceramiki, wyrobów ze szkła żaroodpornego, żarówki, szyba.
Bio wrzucamy: fusy z kawy i herbaty, skorupki jaj, ręczniki papierowe.
Nie wrzucamy: resztek mięsa, kości z mięsa, ziemi z kwiatów, oleju jadalnego, skórek od cytrusów, popiołu. Powinny trafić do zmieszanych.
Zmieszane wrzucamy tylko o, czego nie udało się rozdzielić do innych kategorii.
PIELUCHY: wyrzucaj do osobnego worka i wyrzuć zaraz po zakończeniu zajęć. Nie zostawiaj ich w koszach w domku i WC.
Gdzie wyrzucać pełne pojemniki?
Zbiorcze pojemniki na śmieci znajdują się w wiacie śmietnikowej po drugiej stronie ulicy Jazdów. Po opróżnieniu koszy, włóż nowy worek do śmieci w WC i „zmieszanych”. Do innych koszy nie wkładaj worków. Zapas worków znajduje się w szafie „porządkowej” koło kominka.
Bio wyrzucamy do kompostownika znajdującego się ogródku za domkiem. Po wyrzuceniu kompostu przepłucz lub umyj kubełek.
Szukasz rzeczy do sprzątania?
Rzeczy do sprzątania, takie jak płyny, gąbki, szmatki, zapas worków, ręczników papierowych i papieru toaletowe znajduje się w szafie „porządkowej” koło kominka. Tam też znajduje się się miotła i szufelka.
Odkurzacz znajdziesz w szafie koło tablicy korkowej.
Mopy i wiaderka znajdują się w magazynku na przeciwko WC.
Kuchnia
Wychodząc z domku pozmywaj po sobie. W zlewie zmywaj jedynie naczynia stołowe.
Zestawy do malowania, sprzątanie po pracach plastycznych czy doświadczeniach naukowych – zmywaj w brodziku w magazynku na przeciwko WC.
Zimą, wychodząc ustaw grzejnik na znaczniku śnieżynki.
Pozmiataj po sobie podłogę. Jeśli tego wymaga: umyj ją.
Sprawdź czy zostawiasz zamknięte okna, zasłoń zasłony.
Toaleta
Jeśli prowadziłeś zajęcia dla dzieci: zawsze umyj po nich WC. Do umycia jest muszla klozetowa (wewnątrz, na zewnątrz, pod deską), umywalka, armatura, podłoga. Jednorazowe rękawiczki do sprzątania znajdują się w szafie za lustrem. Nocnik i stopień pod umywalką.
Wyrzuć śmieci i załóż nowy worek.
Uzupełnij papier toaletowy i ręczniki. Wiszą na knadze, zaplątane węzłem knagowym. Sprawdź czy w szafce za lustrem jest zapas papieru, kobiecych środków higienicznych – i jeśli potrzeba, uzupełnij z szafy „porządkowej”.
Sala kominkowa
Pozmiataj/odkurz po sobie podłogę. Jeśli tego wymaga: umyj ją.
W sezonie grzewczym w domku bardzo się kurzy. Wytrzyj kurze, jeśli widzisz, że jest taka potrzeba.
Wyrzuć popiół z wiadra do kosza bio w wiatce śmietnikowej.
Przynieś drewno z drewutni dla kolejnych gości.
Sprawdź czy zostawiasz zamknięte okna, zasłoń zasłony.
Pozostałe pomieszczenia
Pozmiataj po sobie podłogę. Jeśli tego wymaga: umyj ją.
Zimą, wychodząc ustaw grzejnik na znaczniku śnieżynki.
Sprawdź czy zostawiasz zamknięte okna, zasłoń zasłony.
Przed domkiem
Pozmiataj ganek i ścieżkę, jeśli jest taka potrzeba (specjalna miotła znajduje się w szafie „porządkowej”. Pozbieraj śmieci z ogródka.
Ekologia w domku
1. W domku używamy TYLKO wielorazowych talerzy, sztućców, kubeczków, mieszadełek, patyczków, słomek, i pojemników na żywność lub jednorazowych produktów ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji, w tym wykonanymi z biologicznych tworzyw sztucznych spełniających normę EN 13432 lub EN 14995.
2. W domku podajemy wody lub inne napoje w opakowaniach wielokrotnego użytku lub w butelkach zwrotnych. Spożywamy wodę z kranu.
3. Unikamy jednorazowych opakowań, toreb, siatek i reklamówek wykonanych z poliolefinowych tworzyw sztucznych.
4. Nie używamy balonów wraz z patyczkami plastikowymi oraz nie wypuszczamy chińskich lampionów.
5. Unikamy materiałów plastycznych uciążliwych dla środowiska np. brokatu
Finansowanie
Domek jest utrzymywany przez dwie organizacje pozarządowe, dzięki darowiznom i pracy osób świadczących wolontariat.
Darowizny na domek należy wpłacać na dedykowane subkonto: 69 1140 2017 0000 4602 1309 4891.
Potrzebujemy stałego wsparcia Patronek i Patronów, żeby móc remontować i rozwijać ofertę domku.
Zostań Patronem niezwykłego miejsca, które prowadzimy! Domek Przygody to bijące serce pedagogiki przygody w Polsce. Potrzebuje stałego, stabilnego finansowania. Żeby pozostać niezależnymi politycznie oraz nie ulegać „grantozie”, budujemy stały zespół patronów. Bądź jednym z nich! Najmniejsza kwota darowizny to 5 zł miesięcznie. Dasz radę :) Kliknij: >>>
Wyposażenie
Wnętrze naszego domku składa się z 3 pomieszczeń (sala "kominkowa" z aneksem kuchennym, "harcerska" i "odkrywocowa"), WC oraz 2 pomieszczenia gospodarcze.
Na wyposażeniu znajduje się:
- duży, rozkładany stół (sala kominkowa)
- duży, ruchomy stół na koziołkach (sala harcerska lub odkrywcowa)
- 2 składane stoły (magazynek)
- 2 niskie stoliki (jw)
- zwykłe krzesła - 13 szt (sala kominkowa i odkrywcowa)
- składane krzesła - 22 szt (sala harcerska)
- leżaki - 4 (magazynek)
- zastawa stołowa (małe talerze, duże talerze, miseczki, talerze głębokie) ok. 15-20 szt
- kubki - 40 szt
- dzbanki do wody/zimnych napojów - 3 sztuki
- termos na napoje - 1 szt
- dzbanek na herbatę - 1 sztuka
- miski, duże talerze - 3 sztuki
- deski do krojenia - 2 szt
- ekspres do kawy
- warnik do gorącej wody (dla grup ponad 10 osób) lub czajnik elektryczny
- kuchenka mikrofalowa
- podstawowy sprzęt sportowy (piłki, rakietki, skakanki) - czarna skrzynia koło drewutni na zewnątrz domku
W aneksie kuchennym nie ma możliwości gotowania, jedynie odgrzewanie prostych potraw.
Przypominamy o korzystaniu jedynie z wielorazowych naczyń i unikaniu serowania napojów z kartonów/butelek plastikowych. Woda w Jazdowie jest pitna, można wzbogacić jej smak ziołami z ogródka :)
Dostępność
Jak to się zaczęło?
12 października 2014 odebraliśmy klucze do domku i rozpoczęliśmy działania remontowe. W pracach remontowych wsparła nas IKEA. 22 marca 2015 otwarliśmy i zainicjowaliśmy działalność w domku (do 2023 nazywał się „OsiemPrzezDwa”, następnie „Domek Przygody”.
Przestrzeń Jazdów 8/2 jest otwarta na działania innych organizacji pozarządowych zbliżonych do nas misją i celami statutowymi.
Domek Przygody przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele społeczno-kulturalne przez Fundację Pracownia Nauki i Przygody oraz Okręg Mazowiecki Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.
Podsumowanie projektu „Moc w spotkaniu”
Wraz z 2023 zakończyliśmy projekt „Moc w działaniu”. Wzięło w nim udział ponad 100 uczniów i uczennic z 6 klas warszawskich liceów. W projekcie przeprowadziliśmy warsztaty integracyjne w plenerze (na pięknym terenie Osiedla Jazdów) dla całych klas, a następnie warsztaty o komunikacji w każdej klasie. Warsztaty plenerowe . . . [Czytaj dalej »]
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
„Spotkania Mocy” czyli nasza otwarta grupa młodzieżowa
W grudniu 2023 zakończyła działanie nasza pierwsza, otwarta grupa młodzieżowa, działająca jako kontynuacja projektu [Czytaj dalej »]
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Mini granty na inicjatywy wolontariackie
Masz pomysł na działanie wolontariackie, ale nie masz funduszy na jego realizację? Zgłoś się do naszego konkursu na outdoorowy minigrant Mini granty na inicjatywy wolontariackie to: możliwość rozwoju dla wolontariuszy i wolontariuszek, którzy chcą poszerzać swoje kompetencje przez działania edukacyjne, przyrodnicze, artystyczne, społeczne lub czują potrzebę większej integracji i . . . [Czytaj dalej »]
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Spotkania MOCy – rusza program dla młodzieży licealnej
Tworzymy przestrzeń dla licealistów, w której mogą się spotkać, coś razem przeżyć, tworzyć i zajmować się bardzo albo wcale ważnymi sprawami. Zapraszamy młodzież uczącą się na poziomie LO 1,2 i 3 klasy. Chcemy być ekipą przyjaciół, która spędza razem czas, wspiera się, czasem przeżywa przygody, a czasem razem się nudzi. . . . [Czytaj dalej »]
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Adventus – jesienna edycja warsztatu outdoor & experiential education
Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję, kultowych warsztatów pedagogiki przygody (outdoor & experiential education). Dołącz do ponad 260 absolwentów tego warsztatu i zacznij swoją przygodę z rozwojowymi działaniami plenerowymi! Adventus to doświadczanie połączone z poznaniem kontekstu teoretycznego i praktycznego. Ten warsztat jest dla Ciebie jeśli: pracujesz, lub chcesz zacząć pracować z . . . [Czytaj dalej »]
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .