Zapisz się na newsletter!

Archiwa

Stolica Przygody – Wędrówka po Kampinosie

Zapraszamy młodych mieszkańców i mieszkanki Warszawy w wieku od 18 do 26 lat do udziału w wędrówce po Kampinoskim Parku Narodowym! To wyjątkowa okazja, aby spędzić czas na świeżym powietrzu, poznać nowych ludzi i odwiedzić ciekawe miejsce na mapie Warszawy. 

Spotykamy się 18 lutego 2024 o godz.10:45 na na parkingu/pętli autobusowej przy ul. Dziekanowskiej (Przystanek Cmentarz Północny – Brama Zachodnia). Dokładna lokalizacja zostanie przesłana zapisanym uczestnikom. Wędrówkę zaczniemy od wspólnej rozgrzewki i wzajemnego poznania się w grupie. Spotkanie zakończymy wspólnym podsumowaniem ok godz. 14:00. 

Aby wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić formularz do 16 lutego do godz. 23.59. [Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.] Potwierdzenie przyjęcia uczestnika zostanie wysłane mailem oraz sms do dnia 17.02 -> ZGŁOSZENIA

Uczestnicy zobowiązują się do posiadanie obowiązującego ubezpieczenia NNW na czas trwania spotkania.

Projekt Stolica Przygody finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Projektu Solidarności Europejski Korpus Solidarności.

Polityka przetwarzania danych osobowych znajduje się na stronie: https://webgate.ec.europa.eu/erasmus-esc/index/pri

Wszyscy uczestnicy zobowiązani są do zapoznania się i przestrzegania regulaminu spotkania.

Podsumowanie projektu „Moc w spotkaniu”

Wraz z 2023 zakończyliśmy projekt „Moc w działaniu”. Wzięło w nim udział ponad 100 uczniów i uczennic z 6 klas warszawskich liceów. W projekcie przeprowadziliśmy warsztaty integracyjne w plenerze (na pięknym terenie Osiedla Jazdów) dla całych klas, a następnie warsztaty o komunikacji w każdej klasie.

Warsztaty plenerowe zorganizowaliśmy w ulubionej przez nas formule; z grami, ćwiczeniami i wyzwaniem na niskim parku linowym.

W ramach trzeciego etapu projektu, otworzyliśmy otwartą, bezpłatną grupę dla osób w wieku licealnym, która spotykała się co tydzień w naszym Domku Przygody.

Cały projekt dotyczył kompetencji budowania relacji i wspólnoty jako odpowiedzi na wyzwania, przed jakimi obecnie staje młodzież.

We wszystkie działania około projektowe zaangażowanych było ponad 20 osób, w tym duża grupa wolontariuszek i wolontariuszy z naszej fundacji.

Co przekazali nam nauczyciele po projekcie?

Byłem bardzo zadowolony i polecam innym. Próbuję zachęcić do jakiejś bardziej systemowej współpracy, na przykład byście pomagali nam integrować klasy pierwsze.

Bardzo podobały mi się zajęcia plenerowe, liny i gra z deseczkami super.

Co przekazali nam nauczyciele po projekcie?

Czy można coś zrobić lepiej? Szczerze mówiąc? Nic, było wzorowo. Super!!!

Bardzo podobało mi się jak na zajęciach był moment w którym instruktorzy pytali nas jak się czuliśmy jak byliśmy ściśnięci razem na różnych atrakcjach w parku linowym z różnymi słabo znanymi nam osobami. Po tym jak większość osób przytaknęła mówiąc że było ok , daliście nam do zrozumienia że to wcale nie jest złe żeby mówić o tym co nam się podoba a co nie i że to ważne, aby nie bać się mówić głośno o tym co jest dla nas akceptowalne a przez co czujemy się niekomfortowo.

Całość była bezpłatna dla uczestników, dofinansowana ze środków Fundacja Empiria i Wiedza w programie „InwestorJa”).

Jeśli chciałabyś chciałbyś zaangażować się w takie działania – dołącz do naszego programu wolontariackiego.

Jeśli szukasz wartościowych warsztatów dla swojej klasy, zajrzyj do naszej oferty!

„Spotkania Mocy” czyli nasza otwarta grupa młodzieżowa

W grudniu 2023 zakończyła działanie nasza pierwsza, otwarta grupa młodzieżowa, działająca jako kontynuacja projektu „Moc w spotkaniu”.

Przedstawiamy Wam relację z jej działania słowami prowadzącego, Ryśka :)

„Nazywam się Rysiek i jesienią 2023 roku miałem przyjemność prowadzić 10 spotkań dla osób w wieku licealnym w ramach projektu „Moc w spotkaniu” realizowanych przez Pracownię we współpracy z projektem KOA – odwaga bycia sobą. Nasze działanie nazwaliśmy „Spotkania MOCy”.

Spotkania trwały zazwyczaj około 1,5h jednak uczestnicy często przychodzili wcześniej i zostawali po oficjalnej godzinie zakończenia i w tym czasie ćwiczyć umiejętności, których się nauczyli, integrować się lub omawiać doświadczenia, które przeżyli podczas zajęć.

Ta część projektu została zadedykowana temacie relacji – mieliśmy stworzyć nową grupę ciekawych, ambitnych młodych ludzi, z którymi będziemy mogli:

  1. Przeprowadzić warsztaty o budowaniu relacji
  2. Przeżyć z nimi doświadczenia mające uczyć ich praktycznych umiejętności dotyczących budowania relacji i pracy w grupie, a także skłaniać do refleksji w tym obszarze
  3. Stworzyć przestrzeń, w której będą mogli nawiązać nowe relacje, które pozostaną trwałe nawet po zakończeniu projektu.

Cele udało się osiągnąć.

Trzon grupy stanowiło 6 osób (Danio, Wiktor, Sophie, Gustaw, Zosia i Dawid). Kilka dodatkowych osób dochodziło i odchodziło – sprawdzając czy znajdą swoje miejsce w naszej grupie. Początkowo zakładaliśmy, że grupę stworzą osoby, które brały udział w działaniach plenerowych w projekcie – jednak później zdecydowaliśmy się otworzyć grupę dla wszystkich chętnych.

Na zajęciach omawialiśmy takie tematy jak:

  • Czym są relacje
  • Jak powstają
  • Co jest ważne w relacjach
  • Co jest ważne dla nas (uczestników) w relacjach
  • Zagraliśmy w kilka gier edukacyjnych, z których wyciągaliśmy wnioski dotyczące życia społecznego m. in. w “Krainę Snów”, Budowanie Samonośnego Mostu Leonarda Da Vinci i Grę w Ułomności (gry na współpracę i kreatywność)
  • Poznawaliśmy swoje role grupowe w ćwiczeniach w stylu open space, które omawialiśmy potem w kategoriach “w jakie rolę wchodziłem, w jakie rolę wchodzę w życiu często, jakie rolę grupowe są dla mnie łatwe a jakie trudne”
  • Ćwiczyliśmy budowanie autentycznych relacji poprzez autentyczne rozmowy 1:1, w których uczestnicy po odpowiednim przygotowaniu mogli porozmawiać ze sobą na osobności na kilka z różnych, głębokich tematów m.in. “czego się boję, o czym marzę, co u mnie ostatnio w życiu (głębiej i szczerzej), i czujemy teraz, jak siebie postrzegamy”. – te rozmowy zajęły nam trzy spotkania
  • Regularnie ćwiczyliśmy komunikację w kręgu jako alternatywę do zwykłych dyskusji 

Po zajęciach wszystkie osoby były zadowolone oraz wyrażały chęć udziału w następnej edycji projektu gdyby się odbyła, zaznaczali, że wartościowe dla nich było poznanie nowych osób i możliwość interakcji z nimi w niecodziennych sytuacjach (jak gry warsztatowe, kręgi lub rozmowy 1:1).

Osobiście uważam, że przeprowadzone warsztaty były udane i żałuję tylko, że w tym roku zebrała się tak mała grupa. Mamy nadzieję w przyszłości prowadzić zajęcia dla większej ilości młodych ludzi.

Uważam, że tego typu zajęcia o budowaniu relacji i interakcjach społecznych, a także możliwość do autentycznych spotkań między młodymi ludźmi jest olbrzymią wartością i powinna być kontynuowana na jak największą skalę.”

Spotkania odbywały się w Domku Przygody i były realizowane przy wsparciu wolontariuszek i wolontariuszy Pracowni Nauki i Przygody. Jeśli interesują Cię tego typu działania, dołącz do naszego zespołu wolontariackiego!

Projekt „Moc w spotkaniu” finansowany był ze środków fundacji Empiria i Wiedza w ramach projektu „InwestorJa”.

Skala Współpracy NGO – podsumowanie projektu

Projekt „Skala Współpracy NGO” trwał ponad 2,5 roku i był bardzo innowacyjnym pomysłem adaptacji na polskie warunki modelu dynamiki grupowej, który może być wykorzystywany do wzmacniania organizacji pozarządowych. To jeden z niewielu przykładów, gdy nowoczesna, stworzona na zachodzie Europy teoria, trafia do Polski wprost do organizacji, a nie do bogatego biznesu. To polskie organizacje pozarządowe są w tym przypadkiem głównymi beneficjentami i prekursorami nowego podejścia. Projekt zakładał przetłumaczenie teorii, stworzenie nowoczesnych narzędzi, przeszkolenie trenerów oraz prototypowanie rozwiązań z 60 organizacjami, a następnie skalowanie działań. Od początku zakładano, że jest to projekt, którego pozytywne efekty będą odczuwalne w 3. sektorze na długo po formalnym zakończeniu projektu.

Zobacz podsumowanie graficzne całego projektu >>>.

Cele

Skala Współpracy NGO był to wizjonerski projekt przetłumaczenia, adaptacji oraz wdrożenia opracowanego w środowisku międzynarodowym, modelu tzw. Skali Współpracy, który stanowi koncepcję  zmiany, ulepszenia, wspierania działań i kultury organizacji na „skali” od konfliktu do synergicznej współpracy. Jest to nowy model „dynamiki grupowej” w organizacji, który ułatwia zarządzanie zespołem w ngo oraz pozwala na skuteczny rozwój zaangażowania a przez to zwiększa efektywność działań misyjnych stosujących go organizacji.

Projekt był realizowany na terenie całej Polski i online od lipca 2021 do grudnia 2023 na terenie całej Polski.

Celem projektu było wzmocnienie organizacji obywatelskich w tworzeniu i doskonaleniu zasobów oraz rozwijania strategii działania poprzez dostarczenie gotowego modelu budowania kultury współpracy w organizacji wraz z niezbędnym wsparciem w postaci wiedzy oraz narzędzi do zastosowania.

Model Skali Współpracy jest gotowym „przepisem” na tworzenie kultury współdziałania, brania odpowiedzialności, zaangażowania w organizacjach oraz dostarcza rozwiązań budowania i radzenia sobie w sytuacjach przeciwnych; zobojętnienia, a czasem nawet konfliktu, czy walki. Tak jak „Cykl Kolba” stał się uniwersalnym modelem kształcenia dorosłych, tak Skala Współpracy może stać się gotowym modelem tworzenia zaangażowanej organizacji.

Organizacje w projekcie

Projekt skierowany był do polskich organizacji pozarządowych, które tworzą grupy wolontariuszy i współpracowników (min. 6 osób). Pierwszeństwo w projekcie miały organizacje, które doświadczały problemów wskutek pandemii Covid – 19 i były zainteresowane rozwijaniem wolontariatu długoterminowego. 

Organizacje rekrutowano według ról wynikających z logiki projektu. Przewidziano trzy takie role:

  • Centra Współpracy (3 organizacje) – duże organizacje wspierające inne ngo. Swoiste „huby”. Chodziło o centra wolontariatu, OWESy, federacje. Centra miały zapewniać skalowalność projektu.
  • Ambasadorzy Współpracy  (18 organizacji) – duże i średnie organizacje aktywne w swoim środowisku lokalnym, które współpracują z innymi organizacjami. Ambasadorzy mieli zapewnić kaskadowanie projektu.
  • Organizacje współpracy (40 organizacji) – pozostałe organizacje, zainteresowane rozwojem współpracy z wolontariuszami i beneficjentami. W pierwszej kolejności zostały tu zaproszone organizacje, które brały udział w poprzednim projekcie FIO Pracowni Nauki i Przygody „Wygrywaj Wolontariat”.

Dla organizatorów było ważne, aby rekrutować organizacje z całej Polski, aby projekt nie zamknął się w metropoliach i najaktywniejszych województwach.

Przebieg

Projekt został zaplanowany w następującej logice:

W komponencie „wiedza” powstało:

  • Tłumaczenie modelu
  • Tłumaczenie książki
  • Certyfikacja
  • Gra planszowa i online
  • Film promocyjny
  • Narzędzie „mierzące” – karty Jakości Współpracy
  • Narzędziownik
  • Broszura „Jak stosować Skalę Współpracy w organizacji”

W etapie dzielenia się wiedzą podjęto następujące działania:

  • Rekrutacja organizacji do projektu
  • Rekrutacja i szkolenie trenerów
  • 10 Webinarów
  • 19 Szkoleń w regionach (16 stacjonarnie, 3 online)
  • Szkoła Letnia

Na etapie wdrożenia odbyły się:

  • Rozgrywki i szkolenia w organizacjach
  • Szkolenia dodatkowe
  • Budżet wspierający wdrożenie (do 1000 PLN dla organizacji „ambasadorskich” i „centrów”)

W ramach utrwalania i rozpowszechniania rezultatów zorganizowano konferencję online i zadbano o szeroką publikację materiałów które powstały.

Najważniejsze wnioski z ewaluacji

Poniżej odpowiedzi na kluczowe pytania badawcze:

Czy w organizacjach biorących udział w projekcie zaszła zmiana w zakresie lepszej współpracy?  

Zmiana w zakresie lepszej współpracy została zapoczątkowana. Uczestnicy projektu deklarują, że Model Skali Współpracy ma szansę udoskonalić współpracę w organizacji, jednak upłynęło za mało czasu, by tę zmianę można już było dostrzec.

Czy w organizacjach biorących udział w projekcie zaszła zmiana w zakresie pozyskiwania i utrzymywania zespołu wolontariuszy?

Zastosowanie Modelu Skali Współpracy ma wpływ na wszystkich członków organizacji, niezależnie od charakteru ich pracy. Nie sposób jednak potwierdzić, że projekt znacząco wpłynął na pozyskiwanie i utrzymanie zespołu wolontariuszy.


W jaki sposób model Skali Współpracy może być stosowany? (co to znaczy?)

Model Skali Współpracy wzmacnia kompetencje współpracy w zespole, rozumienia przyczyn konfliktu, stagnacji, synergii w zespole, a także pracy nad motywacją własną i zespołu. By go wdrożyć potrzebna jest operacjonalizacja i dostarczenie narzędzi. Takim narzędziem jest przede wszystkim gra Poławiacze Pereł. 

Czy model Skali Współpracy jest dla polskich organizacji użyteczny i atrakcyjny?

Model Skali Współpracy ma duży potencjał. Przedstawiciele organizacji uznali go za użyteczny i atrakcyjny, możliwy do zastosowania w rozmaitych organizacjach.

Czy model Skali Współpracy może przyczynić się do realnej zmiany w organizacjach? 

Tak, Model może przyczynić się do realnej zmiany w organizacjach. Wymaga to kontynuacji działań w zakresie jego propagowania. 

Jakie dobre praktyki w zakresie zarządzania tym projektem warto stosować w przyszłości? 

Warto zwiększyć liczbę działań prowadzonych stacjonarnie; działania online powinny być jedynie uzupełnieniem, możliwym do zastosowania w trakcie działań projektowych, ale nie w okresie inicjacji projektu. 

Warto wypracować bardziej przystępną formę instrukcji gry Poławiacze Pereł (może w formie filmu?).

Jakie obszary w zakresie zarządzania tym projektem należy udoskonalać?

Uczestnicy zdecydowanie preferują formy uczestnictwa na żywo, a nie online. Należy usprawnić komunikację między koordynatorem, a uczestnikami.

Wnioski z ewaluacji podkreślają dużą wartość, jaką byłoby kontynuowanie projektu, w bardziej zindywidualizowanej formie i z przewagą działań stacjonarnych nad online.

DZIĘKUJEMY!

Dziękujemy wszystkim, którzy przeżyli z nami tę niezwykłą przygodę. Dziękujemy osobom wolontariackim z Pracowni Nauki i Przygody za wiele godzin pomocy, cierpliwości i wsparcia by nasz projekt się udał. Dziękujemy osobom współpracującym, które dołączały na różnych etapach działań.

To dzięki Wam udało się zrealizować naprawdę nowatorski i złożony projekt, który ma szansę jeszcze długo i szeroko wspierać sektor organizacji pozarządowych w Polsce.

Stolica Przygody- Łyżwy

Zapraszamy młodych mieszkańców i mieszkanki Warszawy w wieku od 18 do 26 lat do udziału w spotkaniu na Torze Łyżwiarskim Stegny. To wyjątkowa okazja, aby spędzić czas na świeżym powietrzu, poznać nowych ludzi i odwiedzić ciekawe miejsce na mapie Warszawy. Udział w tym projekcie jest całkowicie darmowy!

Spotykamy się 14 stycznia 2024 o godz.11:30 na Torze Łyżwiarskim Stegny (ul. Inspektowa 1, 02-711 Warszawa). Spotkanie zaczniemy od wspólnej rozgrzewki i wzajemnego poznania się w grupie. Następnie podzieleni na dwie grupy spędzimy 2 godziny na zajęciach z instruktorami. Grupa początkująca przeznaczona jest dla osób zaczynających swoją przygodę z łyżwiarstwem, natomiast grupa zaawansowana dla osób mających już za sobą pierwsze kroki. Spotkanie zakończymy wspólnym podsumowaniem ok godz. 14:30. 

Aby wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić formularz do 12 stycznia do godz. 23.59. [Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.] Potwierdzenie przyjęcia uczestnika zostanie wysłane mailem oraz sms do dnia 13.01. Link do zgłoszeń.

Zapewniamy wypożyczenie łyżew, wejście na lodowisko oraz przekąskę. Uczestnicy zobowiązują się do posiadanie obowiązującego ubezpieczenia NNW na czas trwania spotkania.

*”Stolica Przygody – Łyżwy” to kolejne spotkanie w ramach programu Stolica Przygody. Projekt zakłada comiesięczne spotkania młodych dorosłych (osób w wieku 18-26 lat). Tematem przewodnim każdego spotkania będzie aktywność sportowa, którą można uprawiać w Warszawie. Po niej odbędzie się warsztat/dyskusja/ forma podsumowania, na której zdobyte umiejętności i doświadczenie uczestnicy przeniosą do realnego życia i prawdziwych sytuacji, a to wszystko w nurcie outdoor education.

Projekt Stolica Przygody finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Projektu Solidarności Europejski Korpus Solidarności.

Polityka przetwarzania danych osobowych znajduje się na stronie: https://webgate.ec.europa.eu/erasmus-esc/index/pri

Wszyscy uczestnicy zobowiązani są do zapoznania się i przestrzegania regulaminu spotkania.

Zespół wolontariacki podbił Górkę Szczęśliwicką

W ramach inicjatywy od wolontariuszy dla wolontariuszy, 17.12.2023 zrealizowano wyjście wolontariuszy na stok narciarski na górkę szczęśliwicką w Warszawie. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej rozgrzewki, podczas której uczestnicy mieli okazję bliżej się poznać, wymieniając się imionami. Następnie odbyło się szkolenie z zasad bezpieczeństwa na stoku narciarskim, prowadzone przez doświadczonego instruktora.

Wypożyczalnia sprzętu umożliwiła każdemu uczestnikowi dobór odpowiedniego wyposażenia do bezpiecznej jazdy. Osoby początkujące otrzymały wsparcie instruktora, co pozwoliło im bezpiecznie rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem. W trakcie jazdy, we współpracy z instruktorem, stworzono tor przeszkód, który stanowił dodatkowe wyzwanie dla chętnych uczestników, umożliwiając rozwijanie umiejętności.

Na zakończenie spotkania odbyło się podsumowanie, gdzie uczestnicy dzielili się swoimi emocjami i wrażeniami z doświadczonej aktywności. Następnie przeprowadzono rozmowę na temat tego, w jaki sposób nowo nabyte umiejętności mogą być przeniesione do codziennego życia oraz jak wpłynąć na rozwój działań fundacji.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach Mini grantu na inicjatywy wolontariackie, finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków programu „Korpus Solidarności – Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030”.

Stolica Przygody- Stok narciarski

Czy masz ochotę spróbować czegoś nowego, lub po prostu spędzić aktywnie czas? Dołącz do nas! Zapraszamy wszystkich młodych mieszkańców Warszawy [18-26lat] na stok narciarski całkowicie za darmo w Warszawie 📅 17.12.2023 (niedziela)🕒 14.30 📍 Górka Szczęśliwicka Zapewniamy:✅ wsparcie instruktora narciarstwa i snowboardu✅ cały wymagany sprzęt✅ przekąskaNie musisz być profesjonalnym narciarzem czy . . . [Czytaj dalej »]
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Wyjazd Rady i Zarządu Fundacji

W pierwszy weekend listopada nasz zespół podbijał Góry Świętokrzyskie. Był to czas spotkań i obrad Zarządu z Radą, ale także wielu ciekawych rozmów i dobrej zabawy. Coroczne wyjazdy to forma podziękowania członkom i członkiniom Rady oraz ich rodzinom za działania na rzecz Fundacji 🌷Na wyjazd zaprosiliśmy także . . . [Czytaj dalej »]
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Wspinamy się w Stolicy Przygody!

Za nami już drugie spotkanie (w) Stolicy Przygody! Kolejnym punktem na mapie Warszawy, w którym można aktywnie spędzić czas jest ścianka wspinaczkowa Uczestnicy i uczestniczki sprawdzili swoje umiejętności, zmagali się z wysokością i podejmowali różnego rodzaju ryzyka. Była zabawa, aktywność, trudność, wysokość, przeszkody, integracja i trochę teorii. Stworzyliśmy przestrzeń . . . [Czytaj dalej »]
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Spływ Kajakowy w Stolicy Przygody

Pierwsza wyprawa Stolicy Przygody za nami! W ubiegły weekend, sześć odważnych dusz wyruszyło na kajakową przygodę na Wiśle. Stawiając czoła niesprzyjającej pogodzie i falom na rzece, podziwialiśmy Warszawę z nowej perspektywy, odświeżyliśmy nazwy mostów, oraz trenowaliśmy kajakowe manewry na wodzie. Po 14 kilometrach wiosłowaniach osiągnęliśmy cel, czyli polankę na . . . [Czytaj dalej »]
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .